Pompy grzewcze przynależą do urządzeń, które czerpią energię wypływającą ze środowiska przyrodniczego. Wymuszają przepływ ciepła z gruntu, powietrza albo wody. Cały proces ocieplania domu przebiega więc w dość prosty sposób. Pompy ciepła mają wszechstronne zastosowanie w budynkach mieszkalnych, klimatyzacji pomieszczeń, chłodnictwie, przemyśle spożywczym, nagrzewaniu lokali i nagrzewaniu wody do codziennego użytku. Aktualnie są najbardziej zaawansowanymi urządzeniami stosującymi funkcję nagrzewania i ochładzania.
Pompy grzewcze czerpią energię m. in. z wiatru, opadów, a nawet fal morskich i transportują ją do systemu grzewczego budynku, przykładowo. ogrzewania podłogowego. Wyodrębnia się je biorąc pod uwagę dwa istotne kryteria: typ dolnego źródła ciepła i technikę podnoszenia temperatury oraz ciśnienia. Pompy ciepła, które zdobywają energię z dolnego źródła ciepła rozdziela się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne oraz pompy czerpiące z odparowywania bezpośredniego oraz wody. Wybierając następne kryterium, odróżnia się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne i adsorpcyjne) oraz Vuilleumiera. Potrafią pracować w kompleksie monowalentnym i biwalentnym, zatem jako indywidualne źródło ciepła w budynku albo w zespoleniu z kolejnym źródłem, przykładowo. kotłem wybranego rodzaju. Pompa ciepła monowalentna zaspokaja w pełni zapotrzebowanie na ciepło, przykładowo. wysokiego domu jednorodzinnego, lecz należy odpowiednio sformułować projekt dostarczania energii. Jeżeli zdecydowaliśmy się na układ równoległy, to istotna jest temperatura „na świeżym powietrzu” oraz obciążenie pompy. W sytuacji, gdy ten drugi czynnik jest zbyt wysoki, regulator maszyny cieplnej uruchamia dodatkowe urządzenie do otrzymywania ciepła. Zespół alternatywny opiera się w skrócie na tym, że nadrzędna pompa grzewcza będzie ogrzewała albo chłodziła wnętrza wyłącznie do pewnej temperatury. Dogrzewanie przechodzi następnie przykładowo. na kocioł olejowo – gazowy. Niniejszy typ nagrzewania sprawdzi się dobrze w budynkach z grzejnikami.
Wszystko właściwie zależy od tego, na który model pompy ciepła się zdecydujemy. Na wielu stronach internetowych można znaleźć o nich masę informacji, np. wstawiając w jakąkolwiek wyszukiwarkę słowa „Pompy ciepła Toruń” bądź „Pompa ciepła cena”. Pompa termiczna opierająca się na układzie woda – woda posiada dwa istotne elementy: studnię poboru oraz studnię zrzutową. Jej pozytywnymi właściwościami są: niewysoka dewastacja terenu, śladowe uzależnienie od warunków atmosferycznych, równowaga temperatury źródła przez pełny rok, dosyć małe koszty inwestycji przy istniejących zapasach wodnych, duży wskaźnik skuteczności. Pompa cieplna gruntowa posiada jednakże dość spore wymagania co do klasy czerpanej wody (twardość, ilość manganu i żelaza), wysokie koszty wybudowania studni, pompa głębinowa podatna na awarie, okres wykorzystywania maksimum do 20 lat, zrealizowanie badań skuteczności studni (dla przekraczających 30 m, trzeba zdobyć uprawnienie wodno – prawne. Dodatkowo w sytuacji, gdy woda głębinowa jest „bezwzględna chemicznie”, należy uzbroić pompę w optymalny zespół filtrów (natomiast to tworzy następne wydatki).
Pompa solanka – woda nierzadko jest zespolona z kolektorem gruntowym, przez który płynie solanka. To właśnie on odbiera ciepło z dolnego źródła termicznego. Solanka jest wytwarzana z roztworu glikolu, niekrystalizującego się w nawet wyraźnie niskich temperaturach. Ogólnie stosuje się trzy typy kolektora: kolektor płaski, spiralny albo prostopadły (czyli sonda głębinowa).
Istotną zaletą kolektorów płaskich jest nieznaczny koszt inwestycji i łatwość wykonania. Negatywnymi stronami natomiast: brak możliwości sadzania drzew ponad kolektorem, maskowania gleby nad nim np. asfaltem bądź kostką brukową, obniżenie okresu wegetacji roślin zasadzonych ponad nim, obejmowanie obszernej przestrzeni, większe koszty pompowania glikolu. Jeśli nie można przyłączyć kolektora poziomego, wtedy należy zastanowić się nad sondą głębinową. Jej części mają wygląd wydłużonej litery „U” i mogą być ulokowane od 30 do 150 metrów pod powierzchnią ziemi. Plusem tego rozwiązania jest niezależność od warunków pogodowych, duża ekonomiczność, nieduży poziom deformacji obszaru, mniejsze koszty pompowania glikolu oraz opory hydrauliczne. Niestety nie można obejść się bez fachowego sprzętu i uprawnień wodno – prawnych.
Mechanizm sorpcji oznacza pochłonięcie przez jakąś ciecz drugiej cieczy lub gazu. Gdy nabywamy wodę mineralną gazowaną, to po odkręceniu uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed wyeliminowaniem nakrętki z butelki był on w niej standardowo rozpuszczony. Jeżeli chodzi o pompy ciepła sorpcyjne, obecne można trafić na dwa rodzaje – absorpcyjne oraz adsorpcyjne. Pierwsze stosują niskociśnieniową parę, która chłonięta jest przez, np. wodę oraz przy tym wytworzone zostaje ciepło. Drugie są obecnie w fazie testów jeżeli chodzi o używanie ich do grzania domków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Od długiego czasu użytkuje się je jako urządzenia chłodnicze o niezmiernie dużej mocy. Żeby maszyny cieplne sorpcyjne działały, muszą opierać się na trybie próżniowym.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w link – Pompa ciepła cena