kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna pasywne
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR stało się wykorzystywane, dlatego że ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych tworzyw wykorzystywanych do ocieplania , dlatego co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową wartością, wobec której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że dobrze przylega i układa się w zgięciach i w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba skracać i układać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie budową i atrybutami, z tego względu nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest głównie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie sprawdzi się również w ocieplania natryskowego stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka PUR najkorzystniejsza jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Ten typ pianki PUR można też umieścić na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad zimnymi wnętrzami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego względu bez trudu można natryskiem ocieplać różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, np. drewno oraz metalowe elementy, a także blachę. Lepiej, aby przed ociepleniem przestrzeń została wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą metodą gwarantujemy przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na odpowiednim miejscu. Położenie pianki PUR powinniśmy zostawić zajmującym się tym firmom. Aby przeprowadzić natrysk dobrze niezbędne są odpowiednie warunki, takie jak odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy inność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, co sprawia, że jest mocno elastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu staje się półsztywna i stanowi bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wodą. Dodatkowo pianka otwarokomórkowa PUR ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu ani trochę nie obciąża konstrukcji budynku. Pod względem grubości aplikowanej warstwy jedna warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest wysoko wodoodporna. Z uwagi na to często wykorzystuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu jest sztywna, więc łatwiej ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na wpływ promieni UV, więc potrzebna będzie dodatkowa osłona. Co więcej w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, ale samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa i szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości i dostosowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W porównaniu do innych tworzyw izolacji termicznej to najszybsza metoda ogrzania budynku. Pianka bez trudu się układa i szybko utwardza, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest niezwykle przyczepna, dlatego trzyma się na różnych powierzchniach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności oraz właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, co sprawia, że się nie odkształca. Ponadto kluczowe jest również to, że po poprawnej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych oraz pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej parametrów. Za minus możemy przyjąć słabą odporność na promienie słoneczne, co prowadzi do dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, czyli pali się, ale jest samo gasnąca. Też w tej sytuacji można zamontować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Najczęściej jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki lub nałożenie zbyt małych warstw izolacyjnych. Dlatego też do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

www.eliterm.pl