W sektorze budowlanym mamy możliwość spotkać się z dwoma typami pianki PUR zamkniętokomórkową oraz otwartokomórkową. Piankę z zamkniętymi komórkami o spójności prawie 40 kg/metr sześcienny używa się w pierwszej kolejności do ochraniania przed zimnem i wycieplenia dużych magazynów, izolacji pokryć dachowych i stropodachów, a także podczas tworzenia „chłodziarek”, a dosłownie przegródek chłodniczych do magazynowania owoców oraz warzyw. Piankę poliuretanową o wyższej konsystencji (60kg/metr sześcienny) wykorzystuje się do termoizolacji połaci dachowych, stropodachów, połaci dachowych poziomych, filarów, podłóg (jeśli mamy ogrzewanie podłogowe) i do blokowania miejsc, w których stykamy się z silniejszym uciskiem. Natomiast piankę otwartokomórkową najlepiej zastosować do ocieplenia poddaszy, zadaszeń, posadzek oraz ścianek działowych wewnętrznych, hangarów lotniczych albo pomieszczeń przemysłowych.
Pianka z niezasklepionych komórek jest uformowana z wyraźnych „prześwitów”, przez co ma szansę „oddychać”, czyli umożliwiać właściwą wentylację wnętrza i wypuszczać zbyt dużą ilość pary wodnej. Przeciwdziała tworzeniu się pleśni, z tej przyczyny perfekcyjnie nadaje się do izolowania poddaszy. Ma nie tylko zalety izolujące, odciągające parę wodną oraz tłumiące. Jest wyjątkowo lekka, w ogóle nie obciąża poważnie konstrukcji oraz umieszcza się ją przy użyciu hydrodynamicznego natrysku. Można wtedy zabezpieczać nią połacie dachowe w którymkolwiek możliwym wymiarze – choćby te nadzwyczaj złożone. Jakie posiada wady? Rzeczywiście żadnych, o ile któryś pseudospecjalista jej nie spożytkuje do wycieplenia piedestałów, do czego zupełnie się nie nadaje. Należy wspomnieć, że właściwie nie jest nieczuła na wpływ ognia.
Pianka z zalepionymi komórkami przynosi najkorzystniejszą izolację oraz jest nadzwyczaj niewrażliwa na czynniki pogodowe. Stosuje się ją zwykle do ochrony fundamentów, posadzek z nagrzewaniem podłogowym i do ocieplenia poddaszy. Posiada przynajmniej 90% zamkniętych oczek posiada olbrzymią gęstość, niewysoką przepuszczalność i niesamowicie dużą niewrażliwość na ugniatanie. Perfekcyjnie sprawdzi się do odgradzania struktur metalowych, rurociągów czy bloków inwentarskich.
Wszystko jest uzależnione od tego, który segment domu będziemy pokrywać izolacją. Pianka otwartokomórkowa potrzebuje mniej produktu, zaś ostatecznie można liczyć na to, że – jest bardziej oszczędna. Przelicznik izolacji jest odrobinę niższy, lecz mimo to zapewnia dobrą temperaturę w domu i jest dobrą granicą dla dźwięku. Jeśli chcemy ocieplić poddasze, wówczas możemy przemyśleć sobie jej montaż. Należy też pamiętać, że musimy w takiej sytuacji zatroszczyć się o wymuszony obieg powietrza, aby nigdy nie kondensowała się para wodna i nie powstała pleśń. Inaczej mówiąc należy kierować się wskazówką kompromisu pomiędzy odpłatnością, płaszczyzną, w której pianka zostanie zastosowana oraz oporem termicznym. Na poddaszu pianka izolacyjna musi posiadać przynajmniej 10 cm (z zamkniętymi komórkami) czy 20 cm (z otwartymi komórkami), aby wypełniała swoje zadanie.
Walory pianki otwartokomórkowej: niezwykle dobra izolacja w ciągu zimy, wspaniałe schładzanie w upalnych miesiącach, wygłuszanie dźwięków, „oddychanie” przeciwdziałające zbieraniu się oparów lub wilgoci, korzystna cena, ekonomiczność, efektywność oraz bezpieczeństwo, certyfikaty oraz atesty.
Zalety pianki zamkniętokomórkowej: nadzwyczaj wysoka wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne, brak mostków cieplnych (świetna szczelność), produkt niepodatny na oddziaływanie ognia, w ogóle nie obciążający budowli, niski wskaźnik przekazywania ciepła, skuteczna termoizolacja, duża hydroizolacja.
Zadaszenia, jakie posiadają skomplikowane kształty, bardzo ciężko jest wycieplić standardowymi strategiami. Wyglądają one bez wątpienia urokliwie, ale dla obsługi budowlanej stanowią nie lada wyzwanie. Jeśli planujemy ocieplenie poddasza, należałoby w zastępstwie wełny mineralnej, zdecydować się naturalnie na piankę poliuretanową (obowiązkowo otwartokomórkową). To bardzo przydatna technologia ochraniania przed zimnem i wycieplania przestrzeni o asymetrycznych układach, zatem z klinami na płaszczyznach łączeń krokwi. Dach trzeba bezwzględnie z wyprzedzeniem wyremontować, ażeby izolowanie pianką posiadało jakikolwiek sens. Piankę mamy szansę nanosić wprost na blachę czy dachówkę. Blacha w ogóle nie może posiadać korozji, zaś wszelkie dachówki muszą być całe. Zastosowanie uszczelnienia pianką PUR jest o wiele krótsze niźli w przypadku innych wyrobów, przykładowo wełny mineralnej. Nie musimy obawiać się ponadto gwałtownej erozji, pylenia, rozprowadzania oparów i nadzwyczaj wolnego suszenia. Mamy gwarancję, iż izolacja będzie funkcjonalna przez wiele lat, zaś my zaoszczędzimy na ocieplaniu budynku.
Na co wypada zwrócić uwagę? Każda firma, jaka przeprowadza uszczelnianie pianką poliuretanową powinna w miejscu wdrażania usługi posiadać wszelkie obowiązkowe papiery, np. odpowiednie oznakowanie produktu lub kartę techniczną towaru. Pracownicy muszą mieć na sobie odzież ochronną osłaniającą w szczególności drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Ponadto muszą mieć badania u lekarza medycyny pracy (oraz badania zezwalające na aktywność na wysokości – jeżeli jest to nieuniknione) i zaświadczenie po ukończonym kursie z reguł bezpiecznej pracy.
Jeśli chcesz wiedzieć dużo więcej o piance poliuretanowej, kliknij w ten odsyłacz – ocieplenie poddasza Toruń