Czy odpowiednie ocieplenie budynku oddziałuje na skuteczność energetyczną? Naturalnie. Z energooszczędnością idą w parze oszczędności finansowe, przez wzgląd na obniżenie straty ciepła. Profesjonalne ocieplenie mieszkania spowoduje, że ciepło na dłużej w nim zostanie. Rachunek jest zatem bardzo prosty.
W szerokim wachlarzu materiałów ociepleniowych pojawiła się parę lat temu pianka poliuretanowa – lekka, wchodząca w skomplikowane wnętrza, zapewniająca perfekcyjną ochronę cieplną. Po prostu niezastąpiona w najmniejszym calu. W bieżącym artykule pragniemy Wam zademonstrować ją z bliska, by pokazać, że w sektorze budowlanym czasami warto postawić na nowoczesność, a nie na tradycję.
Izolacja natryskowa, gdyż tak też określa się technologią wykorzystującą piankę PUR, idealnie sprawdza się w najmniej przystępnych warunkach. Przedsiębiorstwa budowlane często wykorzystują ją w budownictwie mieszkalnym, jak i industrialnym. Fundamentalną zaletą pianki poliuretanowej jest jej niska waga, w porównaniu do pozostałych materiałów izolacyjnych. Dzięki tej właściwości pianka nie przeciąża konstrukcji budynku, budynku, co zdecydowanie powiększa opcje jej zastosowania. Pianka poliuretanowa oferowana jest w dwóch rozwiązaniach – otwartokomórkowym i zamkniętokomórkowym, które opiszemy Wam w dzisiejszym poradniku. Zapraszamy!
Jak sama nazwa wskazuje, pianka otwartokórkowa odznacza się otwartą budową komórek. Wilgoć nie utrzymuje się w środku budynku, tylko łatwo przepływa przez warstwę izolacji na zewnątrz. Wskazana zaleta specjalistycznie szacowana jest poprzez współczynnik oporu dyfuzyjnego, który w przypadku systemu otwartokomórkowego jest bardzo niski. Niezwykle kluczowym atutem pianki otwartokomórkowej jest zastosowanie wody jako czynnika spieniającego. Oznacza to, że taki typ ocieplenia jest wysoce nieszkodliwy i może być z powodzeniem wdrażany w każdej kompozycji budowlanej. Ocieplenie otwartokomórkowe jest szczególnie zachwalana w budownictwie pasywnym, w którym stawia się na artykuły o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Pianka nie przewodniczy ciepła, przez co zostaje ono zatrzymane w środku pomieszczenia. Powstrzymuje z kolei dostęp kurzu i obniża hałasy z zewnątrz. System otwartokomórkowy to najlepsze rozwiązanie do ocieplania poddaszy lub ścian działowych.
Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma o wiele szersze przeznaczenie, niż systemy otwartokomórkowe, a to ze względu na zamkniętą konstrukcję komórek. Izolacja zamkniętokomórkowa nie absorbuje wilgoci, jest wytrzymała na ściskanie i może być używana w skrajnym zakresie temperatur. Ponadto charakteryzuje się znacznie lepszym wskaźnikiem przekazywania ciepła. Te właściwości sprawiają, że pianka zamkniętokomórkowa znajduje zastosowanie w izolacji płaskich dachów, fundamentów, konstrukcji stalowych, chłodni, czy kanalizacji. Z uwagi na ścisłą konsystencję wykonuje się z niej między innymi gotowe płyty warstwowe.
Pianka PUR powstaje jest z dwóch podstawowych elementów – polieteru i izocyjanu. Te dwa prefabrykaty w połączeniu z wodą tworzą pianę o ścisłej strukturze i wyjątkowych właściwościach termoizolacyjnych. Gotowa pianka PUR produkowana jest na świeżo w miejscu montażu, co znacząco skraca czas zrealizowania ocieplenia. Sprężysta struktura pianki powoduje, że dociera ona w z pozoru niedostępne wnętrza, wykluczając tym samym powstawanie tzw. mostków cieplnych, co było nierealne przy montażu klasycznych surowców izolacyjnych. Pianka poliuretanowa jest lekka i nie obciąża konstrukcji budynku. Z tego względu może być wdrażana zarówno w nowym budownictwie, jak i przy renowacji wiekowych obiektów, czy przy budowie hal magazynowych o imponującej powierzchni. Warto zauważyć również, że izolacja pianką jest niesamowicie wydajna. Nie ulega biodegradacji, co oznacza, że zachowuje swoje właściwości przez wiele lat. Zatrzymuje ciepło w domu w okresie zimowym i nie dopuszcza do przesadnego ogrzania się wnętrza w lato – działa zatem dwu biegunowo. Dodatkowo pianka z poliuretanu nie wytwarza jakichkolwiek reakcji alergicznych, co poszerza grono jej wielbicieli. Nie jest również interesującym artykułem dla gryzoni, czy insektów, których obecność w wnętrzu jest raczej źle postrzegana. Pianka poliuretanowa to zwyczajnie nowoczesny materiał ociepleniowy.
Pianka poliuretanowa sprawdza się w urozmaiconej temperaturze i w trudno dostępnych przestrzeniach. Jest to najskuteczniejszy system do ocieplania poddaszy i podłogi. Pianka PUR może być używana w budownictwie mieszkalnym, jak i w budownictwie fabrycznym. Odpowiada także wszelkim standardom budownictwa pasywnego. Jest artykułem energooszczędnym, przyjaznym środowisku i dogodnym dla osób cierpiących na alergie. Aplikacja izolacji natryskowej pochłania praktycznie parę chwil. Chyba nie musimy już Wam dłużej udowadniać, że ocieplenia z pianki poliuretanowej są najtrwalsze i najbardziej wydajne. Odwiedź stronę www firmy KDK Pro – ekspertów od izolacji natryskowej i poznaj szczegółową ofertę: Ocieplanie Poddasza