Trwałe budownictwo wymaga struktury, jaka przetrwa długie lata podobnie w dobrych oraz trudnych warunkach zewnętrznych. Wśród najbardziej znaczących elementów konstrukcyjnych jest dach. Oprócz ładnego wyglądu, odpowiednio zaprojektowany dach, stworzony z najwyższej jakości materiałów, będzie wpływał na trwałość całej budowli. Ze względu na to okrycie dachowe powinno uzyskać wytrzymałe oraz trwałe oparcie, jakie utrzyma jego ciężar. Ponadto świetnie zbudowany dach będzie spełniał wymagania izolacji cieplnej, ze względu na to na etapie przygotowania warto poświęcić uwagę surowcowi, z jakiego dach zostanie przygotowany oraz sposobie jego konstrukcji. Do wznoszenia budowli jednorodzinnych, zwłaszcza tych, jakie mają spadziste dachy, zwykle używane są drewniane elementy.
Drewno konstrukcyjne – materiał do stworzenia dachu
Biorąc pod uwagę to, że dach musi być mocny oraz leżeć na mocnych podstawach, należy użyć do tego wytrzymałe materiały. Zazwyczaj stosowanym materiałem do wykonania dachu jest konstrukcyjne drewno. Wybierając dobre drewno konstrukcyjne powinno się mieć jednak na uwadze kluczowe cechy, świadczące o jego najwyższej klasie. Przede wszystkim należy ocenić oferowaną trwałość twardość, sprężystość, wytrzymałość na rozciąganie oraz ściskanie. Co więcej istotna jest wilgoć oraz obecność zauważalnych wad, np. sęków. Bardzo popularne drewno konstrukcyjne pozyskiwane jest na przykład z drzew takich jak sosna, modrzew, świerk czy jodła. Choć duża zawartość żywic (np. w drewnie z modrzewia) przekłada się na lepszą odporność na wilgoć i wodę, tak potrzebnym składnikiem przygotowania wszystkich rodzajów drewna konstrukcyjnego jest impregnacja.
Skuteczna impregnacja drewna konstrukcyjnego zapewnia mu dłuższą przydatność, chroni przed działaniem wilgoci, zmiennych temperatur, a a nawet niszczeniem przez owady i grzyby. O ile da się impregnować z wierzchu poprzez malowanie czy natrysk, tak najbardziej efektywną formą impregnacji drewna konstrukcyjnego jest zanurzenie go, by impregnat dostał się głęboko pod jego powierzchnię. Decydując się na drewno konstrukcyjne do budowy dachu należy też wyszukać, czy jest ono lite czy też klejone. Metoda produkcji drewna klejonego sprawia, że staje się ono wytrzymalsze od litego. Obok tego bazując na tej technice możliwe jest przygotowanie większych elementów z drewna, dlatego bez przeszkód można dostosować je do wymagań konstrukcyjnych.
Więźba dachowa – rodzaje i zastosowanie
Stworzenie bazy konstrukcyjnej pod dach da się wykonać na parę sposobów. Wśród z reguły używanych jest więźba dachowa. Wykonuje się ją z reguły z drewna oraz jest to nośna konstrukcja, jakiej podstawowym zadaniem jest podparcie pokrycia dachowego. Wyróżniamy 3 najczęściej stosowane typy więźby dachowej: więźba krokwiowa, krokwiowo-jętkowa oraz płatwiowo-kleszczowa. Do ustalenia typu więźby dachowej należy zmierzyć szerokość pojedynczych elementów między ścianami, a do tego kąt nachylenia. Dachowa więźba krokwiowa zwykle używana jest przy konstrukcji dachów o szerokości nie większej niż 7 metrów oraz pochyleniu wynoszącym ok. 30-50 stopni. W tej sytuacji złączona para krokwi w kaletnicy stanowi element nośny.
Więźba dachowa krokwiowo-jętkowa stosowana jest przy budowie dachów o rozpiętość od 7 do 11 m oraz pochyleniu około 35-60°. W odróżnieniu od krokwiowej więźby dachowej, tutaj dodatkowo krokwie wspierane są przez jętkowe wiązary, dzięki czemu dachowa konstrukcja jest o wiele wytrzymalsza. Natomiast więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa cechuje się możliwością zastosowania nawet wtedy, gdy rozpiętość ścian przekracza 11 m. Przy tak szerokiej szerokości potrzebne są dodatkowe płatwie oraz podpierające je słupki oraz podwójne belki wiążące. Dzięki dodatkowym elementom więźba dachowa jest wytrzymała oraz odporna na zniszczenia, a do tego nie zmniejsza właściwości drewna konstrukcyjnego.
Prefabrykowane wiązary dachowe – co zamiast więźby dachowej
Prefabrykowany dach, to jest prefabrykowane wiązary dachowe to alternatywny sposób konstruowania konstrukcji dachu. Metoda prefabrykowana cechuje się tym, że części składowe szkieletu dachu powstają w fabryce, a nie bezpośrednio na samej budowie. Wiele przedsiębiorstw oferuje usługę projektowania oraz przygotowania dachu prefabrykowanego. ten rodzaj konstrukcji dachu skraca czas budowy, z powodu czego robi się bardziej znany. Prefabrykowany dach składa się z wiązarów, jakie tworzone są tak by zgadzały się z projektem domu. Wiązary łączone są poprzez płatwie lub wiatrownice, a cała konstrukcja powstaje za pomocą maszyny. Za sprawą tego każdy z elementów dachu prefabrykowanego jest równy oraz trwale złączony. Wielką zaletą tej metody jest także to, że montaż jest prostszy oraz krótszy niż w przypadku więźby dachowej.
Decydując pomiędzy projektem prefabrykowanym, a więźbą dachową, tworzoną bezpośrednio na budowie, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim zastosowanie, trwałość oraz koszty tych dwóch metod. Warto zauważyć, że nie przy każdym projekcie domu dobre będzie użycie prefabrykowanego dachu, ponieważ nie każdą konstrukcję da się wykonać z samych wiązarów.