Czy jesteś świadomy tego, jakie pasożyty drewna możemy głównie spotkać w Naszym kraju? Są to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – szkodniki które odpowiadają za przynoszenie wielkich zniszczeń w drewnie. Te pasożyty można spotkać na każdej części świata. Rozmnażają się w ekspresowym tempie. Mieszkają w strukturach leśnych oraz w konstrukcjach z drewna. Według pracowników Lasów Państwowych stanowią jedno z najważniejszych zagrożeń dla biologii lasów. Wbrew temu, że ich aktywność robi terytorium dla nowych drzewostanów, to jednak postrzega się te pasożyty bardziej w charakterze szkodników, aniżeli sprzymierzeńców.
Musimy napisać ze konfrontacja z drewnojadami nie jest równa. Aktualnie wynaleziona technologia pozwala na całkowite wykluczenie korników z danego terenu. One natomiast mogą się przed nami zabezpieczać jedynie prędkością rozmnażania. Za jednym razem samiczka kornika składa nawet do 80 młodych. Spoglądając na to, że rozkwit młodego pokolenia trwa 2 miesiące, a przedstawicieli płci żeńskiej w jednym legowisku jest bardzo dużo, intensywność miłosnych zmagań korników jest spora. Co istotne, korniki zwyczajowo eksploatują wybrane drzewo i nie przemieszczają się z jednego miejsca do drugiego bez potrzeby. Pożywiają się nim aż do punktu w którym nic wartościowego dla nich nie zostanie.
Teraz skoncentrujemy się jedynie na korniku drukarzu – zapewne najniebezpieczniejszych niszczycielem naszych lasów i największym wrogiem budynków z drewna. Otrzymasz informacje o tym jak prezentuje się kornik i w jaki sposób się rozmnaża. Zapoznasz się również z fundamentalnymi metodami zapobiegania i zwalczania korników.
Kornik drukarz szturmuje lasy obfite w drzewa iglaste Długość jego ciała liczy około 5 mm. Nie jest zatem pokaźnym robakiem, chociaż jego działalność prowadzi do znacznych zniszczeń w drewnie. Korniki preferują tylko schorowane drzewa. Pod tym względem są, jeśli można tak powiedzieć, dość moralne. Dorosłe osobniki charakteryzują się ciemnobrązową barwą z rudawym owłosieniem. Młodziki tymczasem są żółte. Ciało kornika ma cylindryczny zarys, a grzbiet uwieńczony jest czterema szpicami.
Niezwykle wyszukany jest system reprodukcji kornika drukarza. Rójka, można by stwierdzić taki okres godowy, zaczyna się z pierwszymi, letnimi dniami. Samiec przygotowuje komory godowe do których wzywa kilka samic. Zapłodniona samica tworzy korytarze macierzyste, w których znosi do nawet 80 młodych. Małe korniki natychmiast po narodzinach przystępują do rycia kolejnych partii drewna. Po 2 miesiącach są one zdeterminowane do reprodukcji. Łańcuch ten reaktywuje się kilkanaście razy, aż do ostatnich dni lata. Korniki żyją nawet 3 lata.
Jak radzi tradycyjne polskie porzekadło – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zamysł tego stwierdzenia można naturalnie odnieść do korników. Co dobrze jest więc zrealizować, by ochronić się przed napadem korników? Jeśli chodzi o budynki z drewna, przede wszystkim powinno się budować je jednomyślnie z wymogami. Wdrożenie stosownych technologii zabezpieczy kondycję drewna. Przez to korniki nie będą na nim żerować, gdyż uznają je „za zdrowe”. Po drugie, kluczowym czynnikiem prewencji jest impregnacja. Obłożenie drewna impregnatem (zabieg ten należy wdrażać co parę lat) wystarczy, by zniechęcić korniki. Na sklepowych półkach oferowane są przeróżne preparaty, które możemy podzielić na solne i oleiste. Wybierając właściwy środek, kieruj się co najważniejsze typem drewna i własnymi wymaganiami. Porozmawiaj także z specjalistą, który podpowie Ci co będzie dla Ciebie najskuteczniejsze.
Eksperci uważają, że dezynsekcja mikrofalami jest najlepszą technologią zwalczania korników. Jakie argumenty możemy jeszcze wyszczególnić? Z całkowitą pewnością bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Procedura ta nie zagraża zdrowiu i nie jest trująca. Kolejna sprawa to brak negatywnego rzutowania na konkretny materiał. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda cieplna zwalczania korników nie wywiera wpływu na wartość drewna, porównując z innymi systemami.
Na czym polega dezynsekcja mikrofalami? Głównie polega na rozgrzaniu surowca. Fachowa aparatura przekazuje mikrofale, które przechodzą w głąb struktury. Wytwarzają one tarcie, którego skutkiem jest ogrzanie drewna do temperatury około 60 stopni. W takich warunkach następuje koagulacja białka w ciele korników, doprowadzająca do ich bezpośredniej śmierci. Dezynsekcja cieplnaeliminuje korniki całkowicie. Inne dostarczane rozwiązania to fumigacja i iniekcja ciśnieniowa.
Korniki to najgroźniejsze pasożyty drewna. Ich aktywność jest w stanie wpływać na uszkodzenie drewnianej struktury budynku, co dla nas stanowi bardzo poważny problem. W naturze także nie są mile postrzegane. Ostatnio dużo mówi się o ogromnym ataku kornika na drzewa wzrastające w Puszczy Białowieskiej. Na podstawie bieżących danych już 4 tys. z 52 tys. ha roślin na tym obszarze jest martwych. Zwalczanie kornika w tym pięknym miejscu to prawdziwe wyzwanie.
Znajdź więcej informacji o dezynsekcji mikrofalami i poznaj kolejne usługi firmy Corneco. Przejdź na stronę klikając w tym miejscu: zwalczanie korników mikrofalami