Zwalczanie owadów - Zwalczanie pluskiew- Zwalczanie karaluchów - Zwalczanie korników - Zwalczanie insektów - Dezynsekcja - Fumigacja - Usuwanie pluskiew, karaluchów i korników
Skuteczne zwalczanie owadów
7 marca, 2017
Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Kuna domowa – zwalczanie od A do Z
7 marca, 2017

Zwalczanie szkodników drewna

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki drewna takie jak korniki, pomimo że stanowią istotny składnik łańcucha pokarmowego, dalece negatywnie oddziałują na jakość lasów. Przeważnie pasożytują na jednej powierzchni przez parę lat. Jest to efekt cyklu rozrodczego szkodników. Korniki znoszą jaja w drewnie. Larwy dorastają, zaczynają dokarmiać się materiałem, po czym zaczynają się rozmnażać. I tak bez końca.

Dla ochrony powierzchni z drewna najbardziej kluczowa jest profilaktyka. Malowanie konstrukcji z drewna należytymi preparatami to podstawa. Wówczas redukujemy szanse na zagnieżdżenie ksylofagów w określonym elemencie. W momencie w którym odkryjemy obecność insektów w drewnie powinniśmy przedsięwziąć stosowne postępowanie. Zwalczanie korników wymaga właściwej oceny, czasu i zastosowania odpowiednich procedur. Potrzebna jest więc pomoc ekspertów w branży likwidowania drewnojadów. Na szczęście w naszym kraju jest kilka placówek, które zasługują na uznanie, m.in Corneco. Prowadząc rozmowy z właścicielem tej rzetelnej marki dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy w temacie pasożytów drewna i strategii ich eliminowania. Teraz chcemy Wam o tym opowiedzieć.

Najczęściej spotykane drewnojady

Wszystkie pasożyty w drewnie określane są specjalistycznie ksylofagami. W grece ksylon symbolizuje drewno, a phagein zżerać, dlatego jasno jest zgłębić znaczenie tego dość sporadycznie spotykanego sformułowania. Ksylofagi są to owady w postaci dorosłej, lub larwy które odżywiają się drewnem. Funkcja ksylofagów w naturze jest ambiwalentna. Z jednej strony osłabiają one ekosystem leśny, ale z drugiej wytwarzają miejsce dla młodych drzew w lesie. Warto tu zauważyć, że korniki uderzają w schorowane i stare drzewa. Są zatem szkodnikami drugorzędnymi, ponieważ usuwają z fauny to co i tak już jest skazane na zagładę. Jednak z uwagi na intensywność ich działania sprawiają więcej szkód niż zysku. Ustalmy tymczasem jakie szkodniki drewna mamy możliwość przeważnie spotkać w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – wielkość ciała tego niedużego pasożyta mieści się w granicach 21 mm. Spuszczele bardzo często żywią się drewnem o miękkiej strukturze, czyli drewnem drzew iglastych. Preferują ciepłe miejsca, zatem bardzo często można je zlokalizować na strychu lub na poddaszu domów z drewna. Pozostawiają za sobą jajowate otworki.
  • Kołatek domowy – identycznie jak spuszczel uwielbia drzewa iglaste, takie jak sosny, czy świerki. Rozciągłość ciała tego szkodnika wynosi od 2,5 do 4 mm. Ciężko go zobaczyć gołym okiem. Mimo niedużych kształtów potrafi wywołać duże spustoszenie. Kołatek żyje głównie w miejscach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najsłynniejszy ksylofag o długości ciała mierzącej od 1 do 9 mm. Oblega chorowite drzewa. Przez wzgląd na ilość batalia z kornikiem jest bardzo skomplikowana. Najczęściej pasożytuje on na określonej partii drzewa. Uwielbia także konstrukcje budowlane. Jest on znany na całym globie.

Metody zwalczania ksylofagów

Najoporniejszym nieprzyjacielem jest oczywiście kornik. Szybkość reprodukcji i liczebność sprawia, że likwidacja tego pasożyta nie należy do najprzyjemniejszych zadań. Ale zastosowanie odpowiednich preparatów chemicznych i stosownych procedur udoskonala batalię z tym szkodnikiem.

Sposoby likwidowania szkodników w drewnie są przeróżne. Od termicznych po chemiczne. Wdrażane są przez wzgląd na konstrukcję surowca, na typ pasożyta i skuteczność postępowania. Poniżej opiszemy Wam powszechnie wykorzystywane techniki zwalczania ksylofagów:

  • metoda mechaniczna – wdrażana jest w drewnianych strukturach budowlanych. Polega na obcięciu intensywnie skażonych części drewna. Metodę fizyczną przeważnie łączy się z chemicznym zwalczaniem pasożytów. Zestawienie tych dwóch sposobów zupełnie likwiduje szkodniki.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, spryskaniu, lub iniekcji ciśnieniowej budynku drewnianego specjalnymi preparatami chemicznymi, określanymi fumigantami. Jest to znacząco rozwinięta procedura likwidowania pasożytów drewna. W trakcie fumigacji potrzebne jest okrycie budynku, lub danego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – zwana także jako dezynsekcja z wykorzystaniem fal mikrofalowych. Stosowane w tej technologii urządzenie emituje fale elektromagnetyczne, które pobudzają cząstki wody w drewnie. Drewno rozpala się do temperatury 56 stopni co prowadzi do śmierci ksylofagów mieszkających w elemencie drewnianym. Ta technologia jest w pełni bezpieczna dla ludzi i zwierząt i najskuteczniejsza pod względem usuwania pasożytów.

Podczas pogawędki z pełnomocnikiem firmy Corneco dowiedzieliśmy się jak niezwykle problematyczne potrafią być pasożyty w drewnie i jak można się przed nimi ustrzec. Poznaliśmy sprawy Kontrahentów, których budynki były w kiepskim stanie przed dezynsekcją, a po przypominały nowe. Po analizie tych przykładów możemy Wam powiedzieć, że podstawową sprawą o jaką należy zadbać jest prawidłowa impregnacja drewna. Dostępne w branży środki efektywnie konserwują drewno nie tylko przed owadami, ale również przed negatywnym działaniem słońca i wody. Istnieje jeszcze druga sprawa – kontrola. Przy pierwszych sygnałach żeru kornika należy niezwłocznie skontaktować się z placówką zwalczającą pasożyty w celu wykrycia gatunku szkodnika i postaci szkód.

Zwalczanie szkodników drewna nie musi być trudne. Przejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i zapoznaj się z informacjami o dostępnych metodach zwalczania korników: zwalczanie korników Warszawa