Jeszcze w 2013 roku pompa ciepła nie była w Polsce zbyt popularna. Najważniejsze przyczyny, które powstrzymywały kupno to: niezwykle wysoki koszt inwestycji, niezbyt precyzyjnie opracowane przepisy prawa energetycznego (ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 roku została zmieniona 26 lipca 2013 roku, a ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 roku dopiero odnosiła się w właściwy sposób do charakterystyki energetycznej budynków) i brak impulsu uświadomienia ludności o pozytywnych efektach jej wykorzystywania. W przypadku, gdyby ktoś chciał zdecydować się na pozyskiwanie energii do ogrzewania domu w ten sposób, obawiał się przede wszystkim tej pierwszej rzeczy. Ostatnio ceny pomp ciepła uległy znacznemu obniżeniu, natomiast ceny paliw ,za pomocą których ogrzewa się domy, wzrosły. W następstwie tego kupujący zazwyczaj wybierają wyjście ekonomiczne i ekologiczne, przykładowo kolektory słoneczne. Przede wszystkim dlatego, że na rynku wszędzie dostępne są: gaz ziemny, węgiel kamienny, biomasa, drewno opałowe czy słoma. No i rzecz jasna prąd, który wypada całkiem przeciętnie (najdrożej). Nawet jeżeli posiadamy odpowiednio ocieplony dom, jesteśmy zmuszeni liczyć się z tym, co przynosi nieoczekiwanie pogoda w miesiącach od października do kwietnia i tym, w w jakiej części Polski dom został postawiony (nad morzem czy w górach?). Kolektory słoneczne niekoniecznie będą skutecznie pracować w takich okolicznościach, a ciągłe palenie w piecu może być żmudne i czasochłonne.
Pompa ciepła kwalifikuje się do grupy szczególnie efektywnych ,jak również godnych zaufania urządzeń, które otwierają perspektywę na wyprodukowanie energii wprost z gruntu, powietrza i światła. Wykorzystuje się ją do ogrzewania i schładzania temperatury lokali użytkowych, między innymi domów przeznaczonych dla kilkuosobowej rodziny czy małych biur, do ocieplenia często lodowatej wody użytkowej, usuwania wilgoci i ogrzewania powietrza w pływalniach oraz w sytuacji, kiedy punktem docelowym jest zagęszczenie mleka, środków farmakologicznych czy soków. Działanie urządzenia nie należy do skomplikowanych, dlatego, że bazuje na czterech kluczowych częściach: części zamieniającej gaz w ciecz, kapilarze, czyli bardzo cienkiej rurce, wymienniku ciepła oraz sprężarce albo analogicznej maszynie, wymuszającej przepływ ciepła. Selekcji do odpowiednich rodzajów sporządza się przykładowo ze względu na działania to,w jaki sposób działa, czyli opracowaną technologię, {pozytywne skutki długotrwałego użytkowania, czy zajmowanie niezbyt dużej przestrzeni.
Ze względu na górne źródło ciepła wyróżnia się pompy: ślimakowe, ślimakowe ścienne i meandrynowe. Dolne otrzymują zasilane z: gruntu (GSHP; rodzaje: gruntowo – powietrzne, glebowo – powietrzne, wodno – powietrzne, skalno – powietrzne), powietrza (ASHP, EAHP; typy: powietrze – powietrze, powietrze – woda), ścieków, wód geotermalnych posiadających konkretne cechy. Układy, mające powszechne zastosowanie to: tryb monowalentny – pompa ciepła jest jednym źródłem energii, tryb biwalentny (pompa + kocioł), tryb monoenergetyczny (pompa + ogrzewanie elektryczne). Budowa łączy się bezpośrednio z podziałem na modele napędów: cieplny (pompy absorpcyjne), elektryczny (pompy termoelektryczne) oraz mechaniczny zasilany prądem (pompy sprężarkowe). Dużym pozytywem pompy jest ewentualność połączenia jej z kolektorem słonecznym oraz zagospodarowania do ocieplania podłogi.
Producentów oraz marek prezentowanych pomp na rodzimym rynku jest mnóstwo, jednak tylko kilka z nich cieszy się powszechnym uznaniem. Prym wiodą: Vaillant, Viessmann, Danfoss, Clima Komfort, Junkers, Nibe-Biawar, Daikin oraz Stiebel Eltron. Vaillant dysponuje zdobywaną przez lata tradycję i jest niezmiernie poważana przez nabywców z całej Europy. Przede wszystkim z racji wdrożenia genialnej technologii GEOtherm. Pompy ciepła Viessmann bazują na sprężarkach Scroll, stąd są praktycznie bezusterkowe, a do tego bezgłośne i samoczynne. Danfoss zapewnił wprowadzenie ich do powierzchni o profilu ”kupieckim” i użyteczności publicznej. Wymyślił niezwykłą sprężarkę, która jest kontrolowana za pomocą falownika. Coraz to bardziej innowacyjne idee sprawiają, że pompy ciepła są świetną możliwością w stosunku do odmiennych form podnoszenia temperatury powietrza. Przy jej użyciu generowana jest czterokrotnie większa dawka ciepła niż w przypadku klasycznego pieca. Ponadto zdobyty jest czas, który można poświęcić na realizowanie czegokolwiek innego. Dobre pompy nie wymagają dopełniającej obsługi przez kupującego, kontrolowania w rodzaju ”muszę znowu sprawdzić czy wszystko jest ok”.
Od wielu lat nasz zakład funkcjonuje na rynku oraz trudni się dostawą, instalacją oraz konserwacją najwyższej jakości sprzętu grzewczego. Jesteśmy w stanie zrealizować każde zlecenie we wskazanym uprzednio przez zainteresowanego terminie. Pompy grzewcze, jak również kolektory słoneczne, są dotowane. W takiej sytuacji załatwienie wszystkich formalności można powierzyć nam.Pracujemy z wieloma klientami i do każdego podchodzimy indywidualnie, bowiem każdy posiada własne wyobrażenie na ogrzewanie domu. Mamy szerokie doświadczenie, jesteśmy fachowcami w tym, co robimy. Dajemy z siebie wszystko, aby sporządzić oraz urealnić każdy możliwy technicznie zamysł.
Zapraszamy na naszą stronę internetową: pompy ciepła Włocławek.