broken-link-checker
domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init
action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/blacksof/domains/jardinero.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114mfn-opts
zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init
lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /home/blacksof/domains/jardinero.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114Leasing jest metodą finansowania łączącą równolegle pożyczkę i dzierżawę. Na fundamencie umowy podpisanej z leasingodawcą (podmiotem finansującym) możliwe jest używanie konkretnego środka trwałego. Leasingodawca wykupuje określony w umowie środek trwały, a wtedy oddaje go leasingobiorcy, a ten używa go płacąc za raty leasingowe. Wraz z końcem umowy istnieje możliwość, by wykupić przedmiot leasingu na własność, a kwota zakupu będzie mniejsza niż rynkowa wartość.
Z reguły przedmiotem leasingu jest rzecz nieruchoma lub ruchoma, służąca zarabianiu. Z tego powodu przedmiotem leasingu może stać się np. lokal, linie produkcyjne, maszyny produkcyjne, sprzęt biurowy, komputery i wiele innych. Najpopularniejszym środkiem trwałym pod leasing dla firm są auta osobowe oraz ciężarowe i to właśnie na nie, bez trudu znaleźć szeroki zakres ofert.
Istnieją dwa typy leasingu: finansowy i operacyjny. Zastanawiając się nad wzięciem przedmiotu pod leasing, należy rozważyć, która możliwość okaże się lepsza. W leasingu operacyjnym dla firm podatek VAT wliczany jest razem z kolejnymi ratami. Plusem tego typu leasingu dla firm jest to, że większość opłat da się zawrzeć w kosztach uzyskania przychodów. W przypadku pojazdów będzie to obok raty leasingowej, początkowa opłata, faktury za paliwo, przeglądy samochodu czy zakup wyposażenia.
Choć leasingobiorca ma za zadanie regulowania rat leasingowych, w trakcie trwania umowy sam przedmiot w leasingu jest własnością leasingodawcy, z tej przyczyny nie można uwzględnić go jako swojego w ewidencji. Oprócz tego operacyjny leasing dla firm wymaga określenia czasu umowy na przynajmniej 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu.
W odróżnieniu od tego, finansowy leasing dla firm umożliwia wprowadzenie odpisu amortyzującego, ponieważ środek trwały w leasingu już na starcie jest własnością firmy. Umowę zawiera się na czas określony, jednak nie trzeba wskazać czas trwania minimalnego. Da się więc podpisać umowę na czas zgodny z potrzebą. Następną różnicą jest to, że w przypadku finansowego leasingu dla firm pełen podatek VAT opłacany jest łącznie z pierwszą ratą leasingową. Z kolei do kosztów uzyskania przychodu wrzuca się zaledwie odsetki z rat, a nie pełne raty.
Leasing mogą wziąć nawet firmy, które właśnie rozpoczynają działalność gospodarczą. Możliwość przyznania leasingu zależy od samego leasingodawcy i przedmiotu, który firma zamierza leasingować. Niektórzy leasingodawcy posiadają oferty leasingu dla firm już od momentu 1 dnia działalności. Dla większości podmiotów finansujących minimalny okres to 3 miesiące od dnia rozpoczęcia działalności. Od pierwszego dnia funkcjonowania firmy najłatwiej podjąć leasing na samochód dostawczy lub osobowy. Z kolei przy innych środkach trwałych jak lokale czy maszyny zazwyczaj minimalny czas posiadania działalności wynosi sześć miesięcy, chociaż zazwyczaj wynosi nawet pełnego roku. Firmom z długim stażem pracy zdecydowanie łatwiej uzyskać leasing.
Każdy środek trwały pod leasing dla firm musi zostać w pierwszej kolejności obowiązkowo ubezpieczony na koszt leasingobiorcy. Wszelkie pojazdy muszą mieć wykupione Auto Casco, natomiast maszyny i sprzęt muszą być ubezpieczone od zniszczeń i kradzieży. Wydatki serwisowania oraz reparacji także należą do leasingobiorcy, chyba że umowa wskazuje, że w ratach leasingowych dodane będą wydatki obsługi serwisowej. Ważne jest, by po podjęciu leasingu dla firm, wszelkie naprawy wykonywał serwis autoryzowany. Przeważnie nie jest ważne, kto będzie używał z środka trwałego w leasingu, o ile firma nie planuje użyczać ani wynajmować go kontrahentom czy klientom.
Podstawową zaletą wzięcia leasingu dla firm jest pomniejszenie podatku z uwagi na włączenie w koszty uzyskania przychodu rat leasingowych. Sporym atutem jest również wybranie wysokości rat . Co więcej jest to korzystniejsze w zestawieniu z kredytem. Znacznie łatwiej uzyskać leasing tak samo od strony formalności, jak i zabezpieczeń, a w chwili, kiedy przedsiębiorca uzna, że potrzebuje pobrać kredyt na inny cel, regulowanie rat leasingu nie zmienia zdolności kredytowej. I o ile leasing dla firm opisują twarde zasady umowne, na temat okresu trwania, a sam przedmiot zazwyczaj nie należy do firmy, warto zastanowić się nad leasingiem.
Aspektem, który zdaje się szczególnie ważny to możliwość kupna na własność środka trwałego leasingu. W głównej mierze w sytuacji leasingu dla firm z niewielkim wykupem. Wtedy środek trwały da się nabyć niższym kosztem niż jego rynkowa wartość. Co więcej zakup przedmiotu leasingu dla firm da się wliczyć w koszty uzyskania przychodu, a nawet odliczyć od niego podatek VAT. Obok tego do kosztów da się dodać także wszelkie wydatki związane z korzystaniem. Dodatkowym atutem jest to, że w wielu przypadkach po ukończeniu jednej umowy leasingowej, prościej zdobyć kolejny leasing dla firmy.
http://kredyty.torun.pl/leasing/