Pomaganie ludziom szukającym pomocy to kluczowy cel każdej instytucji charytatywnej. Dzięki gromadzonym pieniążkom te organizacje są w stanie zatroszczyć się o każdego, kto znalazł się na życiowym zakręcie. Fundacje w podstawowym założeniu sprawują role charytatywne i są niezmiernie potrzebne w każdym układzie społecznym. Skupiają wolontariuszy, którzy planują wykorzystywać swój wolny czas i kompetencje na ratunek tym, którym po prostu zabrakło szczęścia. Obecnie, nowoczesne organizacje, zakładane są również w celu rozwijania postaw obywatelskich, promowania danego obszaru kultury, czy aktywizowania dzieci i seniorów. Są to zatem organizacje pożytku publicznego, dla których nigdy nie powinno zabraknąć miejsca.
Jak samo określenie sugeruje fundacje wspierają innych eksploatując własny majątek. Fundatorem nierzadko stają się osoby, które osiągnęły już jakiś fundusz i pragną się nim podzielić. Czasem jednak sytuacje mają się tak, że fundacje z braku koniecznych środków ekonomicznych nie mogą dalej wykonywać swoich zadań. Od kilku lat każdy z nas może wspomagać fundację przekazując im jeden procent własnego podatku. Wypełniając właściwy wniosek w corocznym rozliczeniu podatkowym również i Ty masz okazję pomóc.
Jak dać jeden procent podatku na opp?Kto jest w stanie przekazać jeden procent swojego podatku fundacji?Czym są instytucje pożytku Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej.
Historia mechanizmu „przeznacz jeden procent podatku na fundacje” sięga roku 2004, kiedy paragraf ten znalazł się w regulacji o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od tamtego czasu podatnicy mają możliwość wspomagać wybraną przez siebie instytucję interesu publicznego w dość rozsądny sposób. A wybór jest ogromny – od organizacji działających na rzecz ochrony przyrody aż po ugrupowania angażujące się w ochronę dóbr kultury Mechanizm 1% jest niesamowicie prosty. Po wyliczeniu stosownego podatku w jednorocznym zeznaniu skarbowym w rubryce o nazwie „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy wpisać nazwę i numer KRS jednej instytucji. W niniejszym miejscu można wskazać także wielkość przekazywanej sumy, mając na uwadze, iż nie może ona przekraczać 1% własnego podatku. Jeśli regulujemy podatki na kilku formularzach możemy przekazać tą sumę adekwatnej liczbie organizacji.
Uchwała o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w jednoznaczny sposób określa kto ma szansę dać 1% swojego podatku. Tymi osobami są płatnicy podatku podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu zewidencjonowanego podatku liniowego w wysokości 19%. Mogą być to również osoby uzyskujące dochody z płatnego odsprzedania papierów wartościowych i nieruchomości, oraz ten kto osobiście płaci zaliczkę na rzecz podatku. Wielokrotnie ludzie nie rozumieją w tej kwestii stanu osób prawnych. Niestety prawodawca nie przyzwala osobom prawnym na przekazywanie 1% podatku. Z tego instrumentu mogą natomiast korzystać osoby będące na emeryturze. Wystarczy, że na bazie aktualnego wyliczenia podatku przez aparat rentowy (tzw. PIT 40A), osoba która osiągnęła wiek emerytalny indywidualnie złoży zeznanie podatkowe. Co do warunków przekazania 1% podatku na korzyść OPP, najważniejsze jest dostarczenie formularza bez opóźnień. Jest to krańcowo 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeśli darowana stawka będzie większa aniżeli 1% podatku, wniosek nie zostanie zaakceptowany. Za każdym razem należy dobrze zweryfikować, czy nie zrobiliśmy błędu w tym wniosku.
Nie każda fundacja może uzyskać funkcje organizacji pożytku publicznego. Organizacja, której można przekazać 1% podatku, musi prowadzić zadania potrzebne społecznie. Jednocześnie powinna prowadzić swoją działalność jawnie, co związane jest z z obowiązkiem przekazywania informacji o motywach przekazywanych zasobów z 1%. Organizacją pożytku publicznego nie zostanie w każdym razie partia polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Będzie nią wszak spółka kapitałowa założona w celu niepowiązanym z rozwijaniem działalności gospodarczej, jeśli realizuje przez przynajmniej dwa lata aktywności w działach tzw. użytku publicznego. Świetnym przykładem OPP publicznego jest np: Fundacja Akogo, ratująca dzieci które zapadły w śpiączkę, oraz Fundacja Niechciane i Zapomniane, dająca drugi dom porzuconym zwierzakom.
Nieduży uczynek, a tak dużo robi. W sumie 1% to nie wielka suma, jednakże nawet tak niewielkie wsparcie finansowe, może stać się drogowskazem dla ludzi i zwierzaków, którzy wyczekują na nowe możliwości. Rozliczając się co roku z Urzędem Skarbowym pamiętajmy o oddaniu 1%. Nie jest to wielki wysiłek ponieważ i tak te pieniądze płacimy Państwu. Tylko w 2014 roku ilość pieniędzy skumulowana z 1% sięgnęła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej kwocie wiele organizacji mogło odciążyć swoich beneficjentów. Przeznacz 1% podatku na OPP i sprezentuj komuś szansę na uśmiech.
Poszukujesz placówki pożytku publicznego, której planujesz przekazać swój 1%? Przeszukaj całkowitą bazę fundacji i wypełnij z nami swoje zestawienie podatków: przekaż jeden procent podatku na OPP