Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym
W jaki sposób założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym
8 grudnia, 2022
Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów
Jak pacjent musi przygotować się do założenia implantów zębów
10 lutego, 2023

W jaki sposób układa się współpraca z biurem rachunkowym

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym

Zalety pracy z biurem rachunkowym da się wymieniać długo zaczynając od rzetelności i terminowości usług rachunkowych, a kończąc na przyjemnej atmosferze w ciągu wizyt. Warto zatrzymać się na chwilę nad tym, w jaki sposób w rzeczywistości wygląda współpraca z biurem rachunkowym, jak wyglądają oczekiwania wobec przedsiębiorcy oraz co klient zyskuje na takiej współpracy.

Misją biura rachunkowego jest troska o dobro klienta, żeby pobierał jak największe korzyści w obszarze księgowym. Korzystanie z obecnych praw ułatwia księgowej ocenę, które ulgi i odliczenia są w zasięgu klienta oraz czy z nich korzysta. Tą metodą przedsiębiorcy mają możliwość optymalizacji kosztów tym samym nie uciekając od żadnych zasad i praw. Księgowa ciągle sprawdza zmiany w prawach, z tego względu przedsiębiorca może poprosić o pomoc albo z pytaniem, jeżeli najnowsze aktualizacje są dla niego niejasne. Nawet gdy księgowa nie świadczy doradztwa, klient zawsze może zadać pytanie, kiedy czegoś nie rozumie. Warto zauważyć, że biuro rachunkowe, wykonując usługę obsługi księgowej troszczy się o to, aby kolejne rozliczenia były przygotowywane terinowo, a dzięki współczesnym systemom informatycznym, wiele powtarzalnych procesów jest zautomatyzowana, a rozliczenia są precyzyjne oraz sprawdzane. Tą metodą właściciele firm nie muszą przejmować się księgowością i mogą poświęcić uwagę innym obszarom firmy.

Istotnym aspektem pracy z biurem rachunkowym jest ciągły kontakt opierający się na przyjaznej relacji. Klient ma możliwość kontaktu z biurem rachunkowym w potrzebnych sprawach, ale niezbędne jest też to, aby właściciele firm także byli osiągalni dla księgowej. Może być tak, że będzie konieczność, by coś wytłumaczyć lub omówić, z tego powodu istotne jest, aby właściciele firm nie bali się kontaktu z biurem. Jaka nie byłaby to sytuacja, celem księgowej jest wsparcie klienta. Jeśli jedna ze stron w danej chwili jest nieosiągalna, na pewno uda się skontaktować później. Dobry kontakt wpływa na łatwy obieg informacji, dzięki czemu współpraca jest jeszcze bardziej przyjemna.

Przyjazna atmosfera w relacji między biurem rachunkowym, a przedsiębiorcą, cechująca się zrozumieniem i otwartością wpływa też na budowanie zaufania. Tak właściciele firm bez strachu powierzają do biura rachunkowego swoje dokumenty i inne sprawy, tym samym otrzymując rzetelną i terminową obsługę.

Podstawowe obszary pracy z biurem rachunkowym

Współpraca bez względu na wszystko buduje się przez konkretne ustalone odgórnie wytyczne, dzięki którym obie strony wiedzą, czego się spodziewać oraz jakie potrzeby ma druga strona. Bez względu na to, czy do księgowej trafia przedsiębiorca, jaki dopiero chce założyć działalność gospodarczą czy przedsiębiorca, jaki prowadzi działalność gospodarczą przez lata, ale stawia na nowe biuro rachunkowe obsługujące jego sprawy księgowe, za każdym razem na starcie trzeba omówić zasady, które będą panowały w czasie współpracy. Takie zatwierdzone główne zasady zapewniają, że nie pojawią się żadne wątpliwości.

http://www.biuro-rachunkowe-wloclawek.pl/

Przygotowanie warunków pracy

Współpraca z każdą księgową opiera się o stworzoną umowę, jednak nim obie strony usiądą do podpisania jej, w pierwszej kolejności biuro rachunkowe razem z przedsiębiorcą omawia warunki pracy. Pośród tych rozmów będą wytyczne opisujące dostępność biura i klienta w celu kontaktu, sposobu dostarczania, magazynowania oraz rozliczania dokumentów, ostateczne terminy, które muszą być przestrzegane, żeby księgowa miała czas przygotować potrzebne rozliczenia, zanim upłynie ostateczny termin ich wysyłania np. do US i ZUS. W czasie ustalania wytycznych współpracy z biurem rachunkowym ustalane są też opłaty za obsługę usług księgowych. Takie kwoty z reguły zależą od liczby dokumentów, ilości zatrudnionych osób, rozliczania VAT-u oraz podobnych kryteriów, które wpływają na potrzebę zaangażowania księgowej. Gdy niezbędne ustalenia będą już omówione oraz zaakceptowane przez biuro i klienta, przygotowana zostanie specjalna umowa.

Podpisanie umowy z biurem rachunkowym

Umowa z biurem rachunkowym opiera się o poszczególne ustalenia, jakich biuro rachunkowe dokonało z klientem. W umowie nie ma prawa znaleźć się nic, o czym nie byłoby mowy w czasie ustalania warunków pracy. W momencie podpisania umowy współpraca zostaje oficjalnie rozpoczęta i od tej pory biuro rachunkowe zobowiązuje się do świadczenia usług jak najlepiej trzymając się zatwierdzonych kryteriów. Złamanie omówionych zasad może poskutkować rozwiązaniem umowy też ze strony księgowej, jeżeli przedsiębiorca nie trzyma się określonych zobowiązań.

Dostarczanie dokumentów księgowych

Głównym wśród najważniejszych obowiązków, które wymagane są od klienta, jest poprawne przesyłanie dokumentów księgowych. Zwykle umowy zawierają informacje kiedy przedsiębiorca musi dostarczyć potrzebne dokumenty , żeby wszystkie rozliczenia mogły zostać przesłane na czas. Na przykład w biur rachunkowych karygodne jest, aby właściciele firm przekazywali dokumenty w ostatecznym terminie   rozliczeń oraz oczekiwali, że zostaną one wykonane na czas. Bardzo często księgowe proszą, żeby dokumenty docierały do biura najpóźniej około 10-15 dnia miesiąca, żeby znalazł się czas na dodanie ich do systemu, a następnie poprawne rozliczenie. Zazwyczaj dokumenty można udostępniać drogą elektroniczną i osobiście w biurze.

Biuro rachunkowe jako przedstawiciel klienta

Sporo księgowych praktykuje przedstawicielstwo klienta w takich miejscach jak ZUS czy Urząd Skarbowy. Trzeba tylko dać odpowiednie pełnomocnictwa, dzięki którym biuro rachunkowe uzyska możliwość przedstawicielstwa przedsiębiorcy z patrzeniem na dobro klienta.

Porady z zakresu usług księgowych

Nawet kiedy księgowa nie prowadzi doradztwa, na pewno udzieli odpowiedzi na nurtujące pytania albo wytłumaczy dodawane do ustaw przez rząd aktualizacje. To podkreśla, jak bardzo ważne jest dla księgowych, by współpraca z właścicielem firmy była jak najlepsza oraz korzystna dla obu stron. Opłaca się zatem korzystać z usług rachunkowych.