Sklep internetowy stworzony przez WordPress
WordPress, jako jedna z najbardziej znanych i często używanych platform do projektowania stron internetowych posiada również dodatkową zaletę. Najciekawsze dodatki dołączane są we wtyczkach, a za sprawą wtyczki WooCommerce to także idealne narzędzie do zbudowania własnego e-sklepu. Z uwagi na to, że WordPress działa poprzez własny CMS, czyli system zarządzania treścią, jest łatwy w obsłudze dla użytkowników i umożliwia budowanie stron i sklepów internetowych bez potrzeby wykorzystania rozwiniętej wiedzy programistycznej.
WooCommerce jest w pełni dopasowaną do WordPressa wtyczką, która przekształca stronę WWW na WordPressie w profesjonalny e-sklep. Jej obsługa, zwłaszcza że jest również po polsku, jest właściwie łatwa i gwarantuje wiele możliwości. Za jej pomocą da się uzupełniać produkty, opisy oraz szczegółowe dane, zdjęcia, ceny, a nawet dostępność w magazynie. Natomiast osoby korzystające ze e-sklepu zyskują funkcję koszyka i w łatwy i bezproblemowy sposób nabyć dostępne produkty.
Czy warto stworzyć sklep korzystając z WooCommerce?
Wtyczka WooCommerce powstała z myślą o użytkownikach WordPressa, dlatego jest dostosowana do jego funkcjonalności, a jej instalacja jest bardzo łatwa. Ponadto wiele szablonów i motywów jest zupełnie zgodnych z WooCommerce, dlatego graficzna oprawa, rozmieszczenie elementów czy funkcjonowanie e-sklepu na WordPressie jest nietrudne do poprzawiania. Wystarczy odrobina wyobraźni i wiedzy, by przygotować sklep dopasowany do potrzeb, a do tego interesujący wizualnie i przyjazny dla klientów.
Co równie istotne, tworząc e-sklep poprzez WooCommerce i WordPress posiada się totalną kontrolę nad sklepem. To odznacza WooCommerce na tle e-sklepów abonamentowych, to proste zmiany wyglądu i funkcjonalności sklepu, dzięki wsparciu specjalistów. Internetowe sklepy na WordPressie są tak często projektowane, że w przypadku kłopotu można nie tylko zwrócić się o wsparcie profesjonalnych firm, ale także szukać wśród grup, na blogach czy forach pomocy fachowców i osób, jakie wcześniej spotkały się z takim samym problemem.
Plusem WooCommerce jest także to, że zawiera ogromny zakres zaawansowanych dodatków. Popularność e-sklepów na WordPressie przekłada się na to, że developerzy bez przerwy tworzą osobne dodatki i wtyczki poświęcone WooCommerce. To sprawia, że gdy sklep potrzebuje jakiejś funkcjonalności, przeważnie wystarczy sprawdzić gotowe wtyczki i bardzo możliwe jest to, że odpowiadające na potrzebę do pracy pożądane rozszerzenie można podłączyć od dawna. Co więcej WooCommerce często modyfikuje konflikty pomiędzy dodatkami i motywami w trakcie aktualizacji.
Uruchomienie e-sklepu przez WordPress i WooCommerce
Podłączenie WooCommerce do WordPressa jest zupełnie łatwe. Wszystkim, co trzeba zrobić to w dziale wtyczek wyszukać WooCommerce. Po instalacji wtyczki, w pasku administracyjnym pokazują się dodatkowe funkcje, dzięki którym możliwe jest uzupełnianie produktów, zarządzanie zamówieniami czy płatnościami oraz zapisywanie informacji o klientach. Oprócz tego dostępne są też statystyki, raporty i analizy sprzedaży.
Trzeba pamiętać, że nie wszystkie funkcjonalności WooCommerce są zupełnie nieodpłatne. O ile darmowa wersja gwarantuje wiele, niektóre dość ważne w sklepie internetowym funkcje mogą wiązać się z opłatami. Między innymi płatne rozszerzenia dotyczą obsługi płatności internetowych, współpracy z kurierami, sklepami mediów społecznościowych (np. sklep na Facebooku), Allegro, czy rozwiniętych funkcji mechanizmów promocji i opinii. Część płatnych rozszerzeń posiada nieodpłatną wersję, ale może być tak, że do najwydajniejszego funkcjonowania e-sklepu na WordPressie najlepsza będzie wtyczka płatna.
Bezpieczeństwo i wsparcie e-sklepu na WordPressie
Bezpieczeństwo e-sklepu to istotna kwestia. Sam WordPress oraz WooCommerce są nadal ulepszane przez autorów, dlatego są oceniane jako bezpieczne. Problemem mogą okazać się jednak dodatkowe wtyczki, jakie nie za każdym razem są idealnie dopasowane, przez co mogą w pewnym stopniu stanowić dostęp do sklepu. Z tego powodu, należy wybierać ograniczoną liczbę rozszerzeń, głównie tych całkowicie potrzebnych do prowadzenia sklepu. By zapewnić bezpieczeństwo e-sklepu w oparciu o WooCommerce i WordPress warto stale aktualizować wtyczki i motywy. Aktualizacje przeważnie nastawione są na usuwanie luk i błędów. Oprócz tego dostęp do panelu administracyjnego oraz serwera FTP powinien mieć przede wszystkim właściciel e-sklepu i ewentualnie osoby wsparcia technicznego. Co więcej hasła muszą być zawsze bardzo skomplikowane, by gwarantowały większe bezpieczeństwo e-sklepu.
Należy także wykupić rzetelny hosting z opcją tworzenia kopii danych oraz wsparcie ekspertów. Pomoc techniczna może być nieoceniona, jeżeli pojawi się problem, z którym ciężko będzie poradzić sobie samemu. Obok współpracy z fachową firmą, która zajmuje się wsparciem technicznym w zakresie WordPressa, sporo opracowań kłopotów znajduje się na blogach i forach internetowych albo na grupach. Niekiedy wystarczy zostawić w takim miejscu pytanie i czekać na odpowiedź. Jeżeli jednak kłopot wymaga szybkiej naprawy, lepiej zwrócić się po pomoc ekspertów.