Serwis klimatyzatorów Toruń
29 stycznia, 2021
Klimatyzacja i rekuperacja – czym się różnią ?
2 lutego, 2021

W jaki sposób samemu utworzyć stronę internetową na WordPressie?

Samodzielne przygotowywanie witryny internetowej na WordPressie może wydawać się skomplikowane, ale nawet z niewielkimi zdolnościami programistycznymi jest w pełni dostępne, z uwagi na sporą ilość przygotowanych narzędzi, usprawniający całkowity twórczy proces. Na początku WordPress bardziej brany był za platformę blogową niż w formie bazy, gdzie można utworzyć fachową stronę internetową. Ze względu na to bazowe funkcje nastawione były na komponowanie blogowych postów. Obecnie wiele osób zakładających  profesjonalne witryny ciągle korzysta z możliwości publikowania treści: nowości, porad, wskazówek, recenzji w zależności od specyfiki konkretnej strony. Z reguły wpisy są wyodrębnione do dodatkowej zakładki, gdzie regularnie wstawiane są nowe wpisy. Natomiast znaczną część całej witryny wypełniają podstrony z treścią, jaka zwykle przez dłuższy czas zostaje taka sama. Na tych podstronach często umieszczane są opisy usług, personelu, osiągnięć, certyfikatów albo na przykład cenniki. Aby te poszczególne elementy mogły zostać zbudowane bez programistycznej wiedzy potrzebny będzie page builder, a więc edytor za pomocą którego zbudujemy konkretne części tekstowe i wizualne, jakie pojawią się na stronie.

Edytor wizualny na WordPressie

Bazowy edytor wizualny jest funkcją dodaną WordPressie już w momencie rozpoczęcia pracy. Bardziej zaawansowane są zarządzane przez wtyczki instalowane do kokpitu administratora. Idea edytora wizualnego na WordPressie polega na dołączaniu poszczególnych elementów do witryny internetowej przez selekcję potrzebnego, po czym przesunięcie go (techniką przesuń oraz upuść) w dowolne miejsce. Bazowy edytor wizualny na WordPressie udostępnia dość podobne opcje tak samo przy edycji strony głównej, podstron, a także wpisów. Cała budowa polega na wybraniu bloku, naładowania go tekstem bądź grafiką, a w kolejnym kroku dostosowaniem do siebie kolejnych bloków. W ten sposób można ustawiać między innymi nagłówki H1-H6, listy, akapity, cytaty, pliki. Poszczególne elementy można szeregować, ustawiać w kolumnach, dodawać do nich separatory i odstępy. Dodatkowo nawet podstawowy edytor wizualny umożliwia wstawianie samodzielnie kodów HTML, widżetów (takich jak tagi, kalendarz, kategorie), czy odnośników do mediów społecznościowych (np. instagram, facebook, ). Nie potrzeba w tym żadnych zdolności programistycznych. Wstawiamy obrazy, treść, dodatki itp. określamy ich rozmiar, kolory, pogrubienie, a edytor wizualny samodzielnie koduje. Przy dodawaniu wpisów możliwe są jeszcze opcje, gdzie można samemu dobrać datę umieszczenia wpisu, przypisać mu wybraną kategorię, a także tagi oraz ustawiać wyróżniające zdjęcie, jakie stanie się okładką postu.

WordPressowe wtyczki edytorów wizualnych

Szczególną zaletą samego WordPressa dostępność dodawania wtyczek, jakie w znaczny sposób wspierają budowanie witryny WWW. To nie tylko pakiet dodatków, co pozwala na zamieszczanie zaawansowanych funkcji jak np. formularze, harmonogramy albo szczegółowe tabele. Pośród różnych wtyczek oferujących pojedyncze zaawansowane elementy są również kompletnie zaawansowane wizualne edytory, uzupełnione o szerszą ilość możliwości. Wtyczki dostępne są darmowe i płatne, przy czym wersje płatne są szczególnie zaawansowane. Ponadto są szablony, które posiadają w zestawie dojście do konkretnej wtyczki edytora. Tego rodzaju dodatek jest w takim wypadku w pewnym stopniu ograniczony, ale jego koszt zawrze się w cenie szablonu.

Muffin Builder

Wśród szablonów tym, mającym w sobie zaawansowany edytor wizualny jest BeTheme stworzony przez Muffingroup. Podłączony wewnątrz Muffin Builder udostępnia wielki zbiór opcji, połączonych z budową oraz posegregowaniem treści na stronie. Ten edytor w szybki sposób pomoże zaprojektować fachową oraz atrakcyjną stronę internetową na równi dla biznesu, a także pełnego treści bloga. Za sprawą możliwości dodawania rozmaitych elementów od grafik, przez teksty po wartościowe dodatki w kolumnach i podsekcjach o wielu formatach, bez trudu zaprojektujesz ciekawą stronę internetową dobraną do potrzeb.

Elementor

Główną korzyścią Elementora jest to, że w przeciwieństwie do najprostszego edytora wizualnego WordPressa oraz Muffin Buildera, każdy z elementów można wstawiać, poprawiać na podglądzie witryny. Przy tamtych rezultat jest widoczny dopiero po zaktualizowaniu wpisanych wszystkich okien w edycji witryny. Elementor działa z Podglądem w czasie rzeczywistym. Ma wbudowanych wiele opcji do co poszczególnych elementów oraz ich wariantów. Praktycznie niemal każdy element da się bez trudu edytowany oraz ustawiony zgodnie z upodobaniem modyfikując kolory, rozmiary, czcionki oraz na przykład rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder uznany jest jako jeden z najlepszych oraz często używanych wtyczek do tworzenia witryn WWW. Tak jak w przypadku Elementora działa na stronie w czasie rzeczywistym. Co w znacznym stopniu ułatwia tworzenie i jest bardzo wygodne. O ile Beaver Builder ma bardzo dużo rozbudowanych opcji, których używanie nie jest skomplikowana, niekiedy skrypt potrzebuje chwili na wczytanie danych, przez co wprowadzane zmiany pojawiają się z minimalnym opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia budowanie witryn WWW, za pomocą wybierania oraz przesuwania elementów. Praca w czasie rzeczywistym oraz obszerna liczba możliwości zmieniania treści i stylów sprawia, że jest co raz bardziej docenianą wtyczką edycji wizualnej. Jednym z istotnych elementów Divi, jest zachowanie całej historii zmian, dzięki czemu bez trudu można cofnąć się do wybranego momentu oraz podjąć projektowanie od początku.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery to jeden z najwcześniejszych edytorów wizualnych, ze względu na co często jest pakietem niektórych szablonów. Przez wiele lat był aktualizowany do tego stopnia, że zawiera wiele korzystnych możliwości, jakie pomogą zbudować profesjonalną stronę. Rozbudowane opcje oddziałują niestety na jego wydajność, przez co niekiedy jest bardzo powolny. Mimo to jest łatwy w korzystaniu oraz całkiem tani.

Tworzenie stron Toruń