Usunięcie zęba łączy się z potrzebą jego zastąpienia, aby nie doszło do kolejnych zmartwień. Sąsiednie zęby i zęby przeciwstawne potrzebują podparcia, inaczej one same mogą się przesuwać, a ostatecznie wypadać. Z uwagi na to należy błyskawicznie wypełnić przerwę. Jednym z przeważnie stosowanych w gabinetach dentystycznych uzupełnień, są mosty protetyczne. By móc założyć most protetyczny, obok przerwy muszą wciąż mieścić się zęby, jakie posłużą za oparcie dla mostu. Ten rodzaj uzupełnienia może więc zostać zastosowany tylko kiedy brak pojawiła się między zębami sąsiadującymi. Dużym atutem tego rozwiązania jest to, że można tak wymienić do nawet 3 zębów jeden obok drugiego na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, więc są zdecydowanie wygodniejsze w porównaniu do ruchomych protez. Choć znaczna część pacjentów boi się resztek pokarmów przenikających pod most, stomatolodzy uspokajają – nie trzeba się martwić, ponieważ właściwie dopasowany most temu zapobiega i jedzenie nie wnika do środka. Warto przemyśleć kupno mostu protetycznego, ponieważ jest to komfortowe i estetyczne uzupełnienie.
Most protetyczny cechuje się bardzo prostą budową. Stworzono go z dwóch filarów, jakie zakłada się na przylegających do luki zębach i z przęsła, co zasłania brak zęba. Są 2 typy mostów protetycznych. Ten najbardziej powszechny montuje się na wcześniej przygotowane przyległe zęby, ewentualnie bywa też tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami okazują się implanty . Taki rodzaj mostu jest bardzo trwały i stosowany w większości klinik dentystycznych. Są także miejsca, gdzie koronę uzupełniającą brakujący ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Ta metoda jest rzadziej używana, ponieważ jest mniej trwała i można nią uzupełnić tylko jeden ząb.
Z reguły mosty protetyczne w stomatologii tworzone są z kilku oddzielnych materiałów. Niezwykle estetyczne są pełnoceramiczne mosty, gdzie tak samo most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Tak samo często stosowane są porcelanowe mosty na metalowej podbudowie – zazwyczaj ze stali, a czasem na prośbę pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe i mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (materiału, z którego wykonywane są białe plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.
Wykonanie mostu protetycznego wskazanie przed dentystów jest szczególnie takim pacjentom, którzy chcieliby na stałe uzupełnić brak po utracie zęba albo zębów, jednak nie mogą przeznaczyć kosztów na droższe implanty dentystyczne. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, aby wyeliminować powstałą lukę i zahamować pogłębiające się przesuwanie się zębów sąsiednich i ograniczyć utratę kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to ciężka sprawa, dlatego że rzutuje nie tylko na samo zdrowie jamy ustnej, ale też sam wygląd twarzy, która może przez to wyglądać starzej. Uzupełnienie braku zęba w klinice stomatologicznej działa w ten sposób, że przywracamy prawidłowy rozkład sił w ciągu żucia i odpowiednie funkcje i konstrukcję zgryzu. Taką metodą minimalizujemy ryzyko powstawania chorób dziąseł i przyzębia z uwagi na zalegające w luce resztki pokarmu. Podstawowym dla pacjentów wskazaniem założenia mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który trzeba spełnić, aby dentysta mógł założyć most protetyczny jest właściwa ilość filarów do oparcia mostu. Filary należy mieć zdrowe, aby obciążenie nie przyczyniło się do ich wczesnego zepsucia.
Bazowym etapem każdego zabiegu dentystycznego jest pełna diagnoza i badania, jakie pozwolą stomatologowi stwierdzić, czy zastosowanie mostu protetycznego jest najlepszym wyjściem, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Kiedy dentysta nie dopatrzy się żadnych ograniczeń, będzie mógł przystąpić do pracy. Jeżeli podstawami mostu protetycznego mają zostać naturalne zęby pacjenta, należy je przygotować. W tym celu dentysta musi je oszlifować, aby następnie możliwe było indywidualne dostosowanie mostu. Pomimo strachu wielu pacjentów szlifowanie zębów jest bezbolesne, ponieważ odbywa się w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie narusza zębów, a przeprowadzający go lekarz dentysta zawsze wie, ile części zęba może oszlifować. Ten zabieg nie będzie niezbędny przy oparciu mostu na implantach. Kiedy zęby zostaną już oszlifowane, następnym krokiem zakładania mostu protetycznego jest zebranie potrzebnych wycisków. Na ich podstawie, dentysta protetyk będzie mógł wykonać indywidualnie dobrany most. W czasie, gdy w pracowni protetycznej powstaje dopasowany most protetyczny, dentysta zakłada tymczasowy most, którego przeznaczeniem jest ochrona oszlifowanych zębów. Kiedy finalnie most zostanie przygotowany, dentysta dostosuje go do jamy ustnej, a potem aplikuje na stałe.
Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość i wysoka estetyka. Za ich sprawą możemy odzyskać parę zębów na raz i odzyskujemy funkcje żucia. Uzupełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje pacjentowi piękno uśmiechu i pełen komfort.