Prawo jazdy to aktualnie dokument niezbędny. Pomaga nam w znalezieniu zatrudnienia (większość rekruterów twierdzi, że w procesie poszukiwania pracownika bierze pod uwagę czy konkretny aplikant posiada prawo jazdy) i zwiększa nasz własny komfort. Mamy szansę zauważyć, ze co raz więcej młodych osób (w wieku nastoletnim) rejestruje się na szkolenie na kategorię B, wbrew temu, że uaktualniane przepisy zdecydowanie zmniejszają szansę zdanie egzaminu w WORD.
Mając do dyspozycji własny samochód mamy możliwość się przemieszczać bez żadnego kłopotu. Jednak istnieje jeszcze jeden kluczowy walor posiadania prawa jazdy – okazja otrzymania odpowiednio płatnej i pasjonującej pracy. Już z kategorią B nasze szanse na rynku pracy się poszerzają. Dysponując znaczniejszą ilość kategorii (np C+E) mamy okazję otrzymać stanowisko w przewozie międzynarodowym. Płaca na tej pozycji, dla nowych kierowców, jest przynajmniej 2 razy większa niż najmniejsze polskie wynagrodzenie. Kierowcy samochodów ciężarowych z rocznym doświadczeniem mogą oczekiwać na zarobki przewyższające 2 minimalne pensje. Analogicznie wygląda sytuacja osób, które posiadają kompetencje do transportu osób – prawo jazdy kat.D.
Dzisiaj pokażemy Tobie krok po kroku, najbardziej korzystne kategorie prawa jazdy. Opowiemy także o specjalistycznych kursach związanych z doskonaleniem techniki prowadzenia samochodu. Mamy nadzieję, że po lekturze tego zwięzłego przewodnika wybierzesz się na odpowiedni dla Ciebie kurs do szkoły jazdy.
Szkolenie na prawo jazdy w kategorii B to najpraktyczniejsze i równocześnie najszybsze szkolenie, w jakim mogą wziąć udział osoby pełnoletnie o odpowiednich predyspozycjach fizycznych i psychicznych poświadczonych przez lekarza. Kurs składa się z dwóch faz – teoretycznej i praktycznej. Na wykładach z teorii kandydaci zdobywają wiedzę o obsłudze pojazdu osobowego i o przepisach ruchu ulicznego. Każdy kursant musi także odbyć zajęcia związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Ażeby przejść do lekcji z praktyki (prowadzenie samochodu) kandydat musi zdać wewnętrzny egzamin wiedzy. Lekcje praktyczne rozłożone są na 30 godzin, po czym uczestnik kursu może przystąpić do testu państwowego w WORD. Prawo jazdy kat. B upoważnia do prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) niewykraczającej poza 3,5 tony, oraz ciągnika rolniczego. Kursy na kategorię B oferowane są przez szkoły jazdy właściwie w dowolnej gminie. Cena szkolenia to najczęściej 1300 złotych.
Spora liczba moich kumpli mówi, iż od najmłodszych lat zamierzało stać się kierowcą samochodu ciężarowego. Zdarzają się też panie, którym ten zawód odpowiada. Kierowca samochodu ciężarowego to praca pełna, ryzyka, lecz także niezwykłych doświadczeń. Jeśli nie straszne Ci są długie trasy i noce w niewielkiej kabinie, to za pewne zaspokoisz się w tym fachu. Na starcie jednak musisz ukończyć szkolenie na prawo jazdy kat. C. A jeśli marzy Ci się prowadzenie samochodu ciężarowego z przyczepą (pospolicie określanego TIR-em) jednocześnie powinieneś skończyć jeszcze kurs na kat. E. Plan szkolenia kształtuje się dość analogicznie jak szkolenie na kat. B z tą delikatną różnicą, że na lekcjach z praktyki jeździsz samochodem ważącym grubo ponad 4 tony. Otrzymanie dokumentu potwierdzającego umiejętności także możliwe jest po zaliczeniu egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Jednak to jeszcze nie wszystko. Osoby myślące o pracy w ciężarówce powinny odbyć jeszcze jeden kurs tzw. kwalifikację. Jest to szkolenie, które zaświadcza Twoje zdolności kierowcy zawodowego. Praktycznie jest to po prostu dodatkowy kurs za który trzeba uiścić opłatę. No ale przepisy to przepisy.
Kursy specjalistyczne dla kierowców, których celem jest zwiększenie wyobraźni osób kierujących samochodami, organizowane są w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Proponowane są zarówno świeżo upieczonym, jak i kierowcą z długoletnim doświadczeniem, dla których kluczowe jest nieustanne zwiększanie kompetencji na drodze. Te fachowe szkolenia poruszają takie zagadnienia jak – jazda oszczędna, jazda bezpieczna, czy niebezpieczeństwa w ruchu ulicznym. Wykonywane zajęcia takie jak jazda na macie poślizgowej, jazda na zakręcie, czy nagłe wkroczenie pieszego mają kształtować prawidłowe postawy na drodze i poruszać wyobraźnię kierowców co do anormalnych zdarzeń. Specjalistyczne szkolenie jazdy bezpiecznej, czy praktyczne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to znakomite rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą zdobyć większą pewność na drodze.
Szkoły jazdy oferują nam co raz większa ilość kursów, podczas których możemy poprawić lub sprawdzić swoje umiejętności na drodze. Jedno jest oczywiste – dobrze jest zgromadzić trochę oszczędności i zapisać się na kurs na prawo jazdy. Im prędzej tym łatwiej. Świetnym momentem na rozpoczęcie kursu na prawo jazdy kat. B jest szkoła średnia, kiedy nie masz jeszcze pracy i innych obowiązków. Bardzo duża liczba rodziców zapisuje swoje pociechy na kursy w ramach niespodzianki na osiemnastkę. To na pewno najbardziej atrakcyjna inwestycja w dojrzałe życie.
Wszystkie kursy zlokalizujesz w ofercie szkoły jazdy Rajder w Toruniu. Wejdź teraz na stronę internetową klikając tutaj: prawo jazdy torun