Drewno to materiał od zawsze używany do budowania mieszkań, bądź wykonywania mebli. Przez wielu rozpatrywany jest za produkt stylowy, a równocześnie szczególnie użyteczny. Jako materiał naturalny narażony jest niestety na niekorzystne działanie insektów, a ściślej mówiąc drewnojadów , takich jak kornik drukarz, kołatek domowy, czy spuszczel pospolity.Ten wspomniany na końcu postrzegany jest w naszym kraju za najagresywniejszy, ponieważ podczas żeru może doprowadzić do kompletnego wyniszczenia drzewostanów. Walka z tym szkodnikiem jest niezwykle trudna, ale nie niewykonalna.
Sposoby zwalczania szkodników drewna są bardzo odmienne. Od metod cieplnych (dezynsekcja mikrofalami), aż po techniki chemiczne, takie jak fumigacja, widziana przez fachowców za najbardziej efektywne rozwiązanie w aspekcie tępienia insektów w drewnie.
Nim wkroczymy do gruntownego scharakteryzowania fumigacji pomyślmy nad tym czemu ochrona drewna jest dla mieszkańców ziemi tak istotna. Ze względów użytkowych, drewno uznaje się za powszechny surowiec budowlany, często niezrównany w wielu pracach stolarskich. Z tego względu celem fumigacji jest konserwacja tego drogocennego produktu. Dalej fumigacja palet na eksport pozwala zmniejszyć roznoszenie się insektów. I najważniejsze na końcu. Drzewa, oprócz tego, że stanowią drogocenny surowiec, oczyszczają powietrze potrzebne nam wszystkim. Analizy sugerują również, że spędzanie czasu w pobliżu drzew powoduje, że stajemy się bardziej przedsiębiorczy i zrównoważeni. Dlatego też zwalczanie szkodników drewna to kluczowa kwestia.
W chwili gdy podaje się hasło pasożyt drewna, automatycznie wspominamy o korniku. Naturalnie jest to insekt żerujący w drewnie, choć, pod względem postaci zniszczeń nic nie jest w stanie konkurować z spuszczelem pospolitym. Owad ten został w Polsce uznany za najgroźniejszego ksylofaga. Pasożytuje w drewnie o miękkiej konstrukcji czyli drewnie drzew iglastych. Eliminowanie puszczela pospolitego jest istotne dla całego rolnictwa, jak i sektora leśnego. Dlaczego został on ogłoszony za najgroźniejszego ksylofaga? Powód jest niesłychanie prosty. Puszczel szarżuje drewno przez kilkanaście pokoleń. Stworzone przez niego uszkodzenia są tak duże, że mogą działać na odporność konstrukcji.A to jest już wielki kłopot. Kolejnym ksylofagiem jest kołatek domowy, określany tak stąd, że szczególnie często żeruje w budynkach mieszkalnych.
Twierdzi się, że fumigacja jest najsprawniejszą techniką usuwania szkodników żerujących w elementach drewnianych. Polega na eliminacji insektów przy użyciu preparatów chemicznych nazywanych fumigantami. Nagminnie stosowanym fumigatorem jest fosforowodór, stanowiący alternatywę dla bromku metylu, który został zniesiony, albowiem wywoływał szkody w środowisku przyrodniczym. W trakcie fumigacji określony preparat chemiczny jest przy wykorzystaniu urządzenia ciśnieniowego tłoczony do hermetycznie zamkniętego obiektu. Substancja wnika do najmniej dostępnych pomieszczeń, przez co zapewnia znaczną skuteczność eliminacji wszelkich ksylofagów. Wykorzystywany fosforowodór jest toksyczny, stąd też podczas fumigacji ludzie i zwierzęta są zobowiązani do opuszczenia danego budynku, który zostaje osłonięty specjalną folią, lub też namiotem. Co zaskakujące fumigacja wdrażana jest nie tylko w obiektach budowlanych. Ta technika zezwala usuwać owady żyjące w wyrobach spożywczo – rolniczych, a nawet w starych księgach. Za chwilę dowiesz się także, czemu fumigacja palet jest tak znacząca dla konserwacji środowiska.
Możesz o tym nie wiedzieć, ale fumigacja palet jak i skrzynek drewnianych jest egzekwowana w transporcie drogowym. Przepisy prawne nakładają na firmy transportowe obowiązek fumigacji. W brzmieniu standardów ISPM 15 drewno powinno się znaczyć unikatowym symbolem. Obok wprowadza się wzmianki na temat zastosowanej metody, kraju importu drewna i firmy wykonującej zabieg fumigacji. Czemu nakazy są tak bardzo rygorystyczne?
Ksylofagi żyją zazwyczaj na jednym gruncie. Owady, które w naszej strefie klimatycznej są bardzo popularne, nie koniecznie znane są dla przykładu w Ameryce Południowej. Aby zatroszczyć się o wyjątkowy charakter lasów dojrzewających w odległych częściach świata, narzucono na instytucje przymus fumigacji. Dzięki temu szkodniki nie rozprzestrzeniają się na szeroką skalę, przez co szybciej można je unicestwić. Fumigacja palet drewnianych na eksport konserwuje więc środowisko naturalne.
Zazwyczaj twierdzimy, że to wycinka drzew zmniejsza tężyznę lasów. Eksperci mówią jednak, że to praktycznie szkodniki są najistotniejszym zagrożeniem dla „płuc ziemi”. Wycinanie starych drzew i sadzenie młodych utrzymuje pewną stabilizację w przyrodzie, kiedy żer ksylofagów powoduje długotrwałe szkody w lasach. Niezmiernie kluczowe jest eliminowanie tych szkodników, aby przywrócić ekosferze symetrię.
Jedną z najbardziej sprawnych firm w Polsce oferujących zabieg fumigacji jest firma Corneco. Profil usług firmy obejmuje nie tylko fumigację palet na eksport, ale także oczyszczanie kościołów, magazynów i budynków użyteczności publicznej. Corneco z siedzibą w Warszawie to marka godna zaufania. To prawdziwi eksperci w sferze dezynsekcji i fumigacji.
Zajrzyj na stronę przedsiębiorstwa Corneco i znajdź więcej informacji o zakresie i cenie fumigacji: fumigacja palet Warszawa