Usługi kadrowe i wyliczanie wynagrodzeń - księgowość
Usługi kadrowe i wyliczanie wynagrodzenia
28 lutego, 2023
nowoczesna klimatyzacja - klimatyzatory i ich funkcje
Najnowsze klimatyzatory oraz dlaczego warto je mieć
2 marca, 2023

Etykieciarki czyli maszyny etykietujące

etykieciarki nowoczesne maszyny etykietujące na linii produkcyjnej

Kompletna produkcja cechuje się kompletowaniem pełnych towarów od startu i składania opakowania, poprzez dozowanie produktu, a potem zamykanie, aż do maszyny etykietującej. To co zwykle intryguje kupującego do produktu na półce sklepowej z reguły jest ciekawa etykieta i by pojawiła się ona na towarze, jednym z najlepszych oraz zdecydowanie produktywnych rozwiązań jest zakup najnowszych maszyn etykietujących dla linii produkcyjnej.

Typy etykiet są różnorakie a przy tym nie za każdym razem są naklejkami. Mogą być to też etykiety sleeve nakładane na 3-4 butelki, tworzące opakowania tri-pack i bi-pack. O sposobie etykietowania i jak wiele etykiet rzeczywiście pojawi się na towarze, określają np.: firma etykiet, wizualizacja optyczna produktu czy wydajność linii produkcyjnej. Współczesne maszyny etykietujące mogą nakładać między 1 a 8 etykiet na raz z szybkością ok. 50 opakowań na minutę, a za sprawą najnowszej technologii wzbogacone są w funkcje, dzięki którym aplikują etykiety dokładnie oraz według projektu. Dla przykładu to są fotokomórki do odczytu położenia markera lub pozycji etykiety; światłowodowe czujniki i kamery do odczytu szwów i grawerów na towarach.

Mimo pojawiania się kolejnych trendów na rynku maszyny etykietujące są przysposobione do aplikowania etykiet o różnych formach na wielu rodzajach opakowań – oprócz prostokątnych też pojemników okrągłych, stożkowych czy płaskich. Podobnie w przypadku materiałów, z których tworzone są opakowania. Maszyny etykietujące są niezawodne w aplikacji etykiet m.in. na szkło, aluminium, karton, HDPE czy PET. To daje sporo możliwości w zakresie przygotowania towaru, jaki przyciągnie konsumenta.

W jaki sposób nakładane są etykiety?

Powiedzieliśmy już, że etykiety przyjmują odmienne kształty oraz są nakładane na produkt różnymi metodami. Aplikatory etykiet stworzone są do etykietowania produktów i opakowań płaskich, okrągłych czy kwadratowych. Możliwe jest nakładanie etykiet od góry oraz od dołu, a nawet etykietowanie boczne i wzdłuż krawędzi produktu. W ofercie dostępne są również etykietujące automaty, które zarówno drukują etykietę, jak i potem ją nakładają na produkt.

Aby etykieta prawidłowo trzymała się opakowania powinna zostać dodana do niego odpowiednią techniką. Zwykle stosowane techniki etykietowania towarów to etykietowanie przy użyciu zimnego kleju, kleju termotopliwego hot-melt, etykiet samoprzylepnych, etykiet plastikowych z rolki adhesleeve, etykiet termokurczliwego PET i PVC oraz innych. Metoda zwykle dopasowana jest do formy opakowania.

Etykieciarki automatyczne – dlaczego warto?

Etykieciarki automatyczne bazują na technologii modułowej. Maszyny etykietujące dobierane są do potrzeb klienta, tak by były dopasowane do wybranej linii produkcyjnej w obszarze funkcji i prędkości działania. Producenci maszyn etykietujących zawsze stają na wysokości zadania, starając się dopasować odpowiednią etykieciarkę do potrzeb klienta i jego produkcji.

Współczesne etykieciarki przystosowane są do stałej pracy, bez niepotrzebnych postojów nawet przy obciążeniach maszyny. Nawet w momencie wymiany rolki etykiet technologia nastawiona jest na sprawny powrót do działania. Ponadto dzięki możliwości etykietowania wielu towarów w ciągu jednej minuty produkcja używająca automatycznej maszyny etykietującej osiąga wyższą efektywność oraz wydajność pracy.

Warto zauważyć, że aplikatory etykiet tworzone są z najwyższej klasy materiałów. Za sprawą tego maszyna jest trwała i gwarantuje efektywną wieloletnią pracę. Trzeba regularnie kontrolować urządzenie, sprawdzać jej wymagania, żeby chodziła dobrze i bez usterek. Oprócz tego w sytuacji, kiedy będzie potrzebna wymiana części, do uzyskania są oryginale części. Co więcej obsługa aplikatora etykiet też nie należy do skomplikowanych zdolności. Panel administracyjny jest łatwy w obsłudze oraz zapewnia stałe sprawdzanie i regulację wytycznych maszyny.

Jakie są zalety maszyn etykietujących

Maszyny etykietujące posiadają sporo zalet, które dobrze jest wskazać każdemu, kto chce włączyć etykieciarkę do linii produkcyjnej. W głównej mierze jest to łatwa oraz intuicyjna obsługa opierająca się o interfejs stworzony z myślą o użytkownikach. Co więcej etykieciarki posiadają zintegrowane parametry aplikacji etykiet. Stworzone zostały w taki sposób, by były proste w czyszczeniu, przygotowane do konserwacji, a sama wymiana rolek z etykietami była bardzo sprawna.

Co więcej maszyny etykietujące zostały tak budowane, aby bez zatrzymania etykietowały na wielu rodzajach opakowań, w dobranych przez pracownika rozmiarach etykiet. Wielką zaletą maszyn etykietujących jest też to, że idealnie nakładają etykiety oraz są wzbogacone w technologie kontroli jakości, jakie sprawdzają zarówno samą etykietę a także obszar jej położenia.

Warto powiedzieć, że odpowiednia jakość materiałów także przekłada się na solidną konstrukcję maszyn etykietujących i minimalizuje ryzyko problemów. W ten sposób zmniejszają się koszty związane z naprawą. Z kolei ciągłość działania i sprawna wymiana rolek etykiet to dostrzegalna wydajność i ekonomiczność w zachowanych pieniądzach.

Te i wiele innych zalet z pewnością mogą przekonać, że opłaca się wdrożyć maszynę etykietującą na swojej linii produkcyjnej.

etykieciarki