Najistotniejszym punktem docelowym uzyskiwania żywności jest – bezustannie od stuleci – zaspokajanie nasilającego się stopnia „pochłaniania” przez ludzi artykułów spożywczych. Dzisiaj dostrzeżono zdecydowanie bardziej wzmożone zaciekawienie produktami ekologicznymi i prozdrowotnymi. Nie tylko sama konsumpcja jest problemem, ale również marnotrawstwo. Według „Raportu Federacji Polskich Banków Żywności” z 2013 roku w pierwszej kolejności wrzucane są do kosza na śmieci wyroby wędliniarskie, wyroby piekarskie, jarzyny, owoce, jogurty, ziemniaki, a później dania , które trzeba tylko odgrzać, mleko, sery, mięso, ryby oraz jajka. Powodami są przykładowo: przeoczenie czasu ważności, zbyt duże porcje pożywienia, zakup artykułu nie zaspokajającego oczekiwań co do jakości, złe przechowywanie, przesadnie duże zakupy, brak propozycji na już zakupione artykuły.
Bardzo dużo interesantów dzięki badaniom naukowym w rolnictwie, które nieustannie się rozwija, wprowadza rewolucyjne technologie pod swój dach oraz nie ma to nic wspólnego z koszeniem zboża sierpem czy kosą. Ów temat w tradycyjny sposób został wyeksponowany w ekranizacji filmu „Konopielka”, gdzie bohaterowie są odgrodzeni od dobrodziejstw cywilizacji moczarami i wcale nie mieli pojęcia przykładowo o radiu. Nie tylko kombajny, kosiarki, ale też prasy przeszły liczne modyfikacje. Siatka rolnicza też posiada bogatą historię, a obecnie tworzywa, z których jest wytworzona oraz zróżnicowane drogi produkcji są coraz staranniejsze. Polacy, pracujący na roli nie domyślali się na czym bazuje zaawansowany rozwój technologii używanych na wsi, do czasu, gdy sami nie zaczęli wdrażać lepszych, bardziej rentownych rozwiązań.
W przypadku siatki rolniczej do balotowania (przykładowo do sianokiszonki) liczą się przede wszystkim następujące własności: wytrzymałość oraz długość. Te klasyczne są cięższe niż nowoczesne, gdyż mamy tutaj do czynienia z innym sposobem wytwarzania. Spora liczba rolników sądzi, że sama waga siatki odpowiada za jej jakość. Nie mogą mylić się bardziej! Cięższe są siatki polietylenowe, lżejsze – z inteligentnych polimerów. Wytwórcy siatek do balotowania ”serwują” na konkretnym artykule przeważnie zaledwie jeden z dwóch atrybutów, który ma horrendalny wpływ na komfort eksploatacji i jakość balotowania. Najbardziej zwodniczym tzw. średnia moc siatki. Jakie ma konsekwencje użycie takiego określenia? Jest ona uzyskiwana z zawarciem wskazanej tolerancji, co oznacza, że własności każdej sztuki potrafią różnić się plus-minus wobec tych napisanych na opakowaniu. Poniektórzy wytwórcy nie są z tego powodu w stanie zapewnić przewidywanej jakości swojego towaru. Najmniejsza odporność zawiera w sobie najmniejszy stopień tolerancji i jest w 100% zatwierdzona – nie może być niższa. Wyjątkowe znaczenie ma wprowadzona technologia: czy siatka do balotów ma skręt standardowy (raszlowy) czy „Web-Lock”. Pierwszy wymieniony jest wykorzystywany także w produkcji kobiecych rajstop, swetrów, czy skarpet. Jego wadą jest szybkie prucie się, a efektem rozerwane przez prasę włókna. Kolejna bela nie będzie już prawidłowo zawinięta. „Web-Lock” blokuje przytoczone działanie.
Innowacyjnym, przyspieszającym pracę i bardziej komfortowym rozwiązaniem jest siatka rolnicza hybrydowa, którą wolno stosować w prasach wszystkich możliwych producentów. Jest to wyjątkowe ułatwienie, gdyż sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach. Jest raczej solidniejsza (tworzone są równiejsze bele), dłuższa (nie trzeba co chwilę wymieniać rolki) oraz mniej kosztowna (należność za jeden metr jest niższa). Przeznaczona jest do balotowania siana, słomy, sianokiszonki, torfu, kukurydzy, a nawet odpadów. Posiada opatentowany układ ułatwiający nałożenie i transport od razu w zakładanym kierunku. Jakkolwiek rdzeń nie sterczy z palety i spełnia swoją rolę nawet w bardzo niesprzyjających warunkach, np. gdy siąpi deszcz. Technologia hybrydowa, czyli jednoczenia w całość tego, co pojedynczo się wyklucza, powstała na gruncie wnikliwych badań laboratoryjnych nadzorowanych w fabrykach i na uniwersytetach, starannej obserwacji jakości, testów bezpośrednich (polowych) oraz za sprawą samych użytkowników, którzy opisywane siatki sprawdzili osobiście. Producentów tej odmiany siatek należy pochwalić za: dodanie podwójnej linii ostrzegającej przed końcem rolki i płynne zawijanie beli (tym samym usuwanie „rękawów”). Nieraz mamy do czynienia z sytuacją, że nawet hybryda się ”obdziera”. Należy ją nawinąć na 3 rolki napinające w prasie, a nie na 5 (według instrukcji). Nawet suchą i kruszącą się słomę można nią ostrożnie sprasować, dlatego, że odznacza się doskonałą adhezją.
Poszukujesz producenta siatek rolniczych? Wejdź na stronę internetową firmy Benmar, gdzie poznasz pełną ofertę i praktyczne informacje: siatka do owijarek.