Chcesz zbudować śliczne, wielkie oraz wielowarstwowe akwarium? Nie masz koncepcji, w jakim miejscu wyśledzić o tym odpowiednie wskazówki? Na niemałej ilości serwisach internetowych bez wątpienia odnajdziesz ogromnie dużo uwag na temat budowania zbiornika wodnego {od podstaw|od zera|. Są one zawsze zwięzłe, niebyt kompetentne, natomiast przy konstruowaniu wyjątkowo obszernego baniaka w ogóle bezużyteczne. Zwykle po przejrzeniu niewielu serwisów niestety nie dostajemy tego, czego poszukujemy. Korzystanie z forów i rozmaitych podobnych witryn jest bezcelowe, bowiem każdy z akwarystów napotyka na własnej drodze zupełnie inne problemy. Dla pierwszego będzie to niewłaściwe oświetlenie, które wywołuje powstawanie za dużej ilości wodorostów. Dla innego – fatalna „chemia” wody, jaka przyczynia się do tego, że ryby oraz flora nie czują się w niej dobrze. Zaś dla trzeciego – niesłusznie zharmonizowane rośliny. Wyszukujmy zatem stron mieszczących wiedzę wprost encyklopedyczną z możliwością wejścia na forum i przeczytania tez zaufanych specjalistów.
Mniemam, iż najpierw na takich, które egzystują przynajmniej kilka lat. Znaczy to, iż zbierają ekspertów oraz mają niezwykłą bazę informacji o akwarystyce. Właściwy portal przenigdy nie będzie posiadał raptem niewiele zakładek, lecz całą masę (łącznie z forum). Wpadając na niego powinniśmy znaleźć, np. gatunki rybek łącznie z ich opisem, filmiki, fotoreportaże, aktualne wydarzenia, quizy, księgę gości, informacje o magazynach (w których mamy szansę wyśledzić sporo drobiazgowych wiadomości o rybkach akwariowych). Porządny serwis prezentuje fotoreportaże z różnych części świata, przykładowo Cypru, Berlina, Seulu czy Lizbony Można zobaczyć jak wyjątkowe oceanaria prezentują się naprawdę, jaka liczba okazów zwierząt w nich mieszka i jaką posiadają kubaturę. Są witryny o problematyce akwarystycznej, jakie istnieją od 2001 r. i owe oczywiście możemy odwiedzać, jeśli zależy nam na poważnej i uwierzytelnionej wiedzy.
Należy rozpocząć od tego, że nasz „baniaczek” słodkowodny jest co najmniej kilka razy mniej kosztowny niżeli morski. W jednym i drugim przypadku należy wykazać się prawdziwą wiedzą dopasowywania rybek, roślin i niezależnych szczegółów (m in. dekoracji). Nieduże zbiorniki (posiadające wielkość do 60 litrów) tak naprawdę nie nadają się do hodowli. Wolno je używać jako „wylęgarnię” albo do odseparowania chorowitych rybek, natomiast nigdy jako fundamentalny zbiorniczek wodny. Ciężko jest podtrzymywać w nim harmonię biologiczną, a jeśli będziemy pragnęli nabyć jeszcze rybki, wtedy w ogóle nie będzie gdzie ich ulokować. Na start należy zdobyć zbiornik o wielkości od 60 do 100 litrów. Spore (od 100 do 450 litrów), niezwykle duże (od 450 do 800 litrów) oraz specjalnie duże (ponad 800 litrów) są przypisywane tylko „wybitnym” hodowcom. Najlepiej w pierwszej chwili wyszukać ryby akwariowe, zaś dopiero potem dostosować do nich „baniaczek”. Nie mam tu na myśli niefrasobliwego zakupienia rybek, ustawienia ich w mieszkaniu w plastikowej „tutce”, zaś później kupna akwarium. Trzeba mieć na uwadze to, abyśmy w pierwszej kolejności wyselekcjonowali okazy rybek, ich liczbę i roślinki, natomiast wtedy handlowiec oznajmi nam ilu litrowe akwarium jest sensowne. Reguła jest jasna: im większa pojemność, tym korzystniej. Do mieszkania zanosimy sam „baniaczek” z akcesorium, miękką wodę, tzw. osmozę (jaka ma zmniejszyć twardość wody) oraz niezbędne środki. Ryby wprowadzamy jedynie wówczas, gdy zbiornik się „zrównoważy”. Konkretów powinno się szukać w książkach hobbystycznych, przykładowo H. Jakubowskiego i J. Ringa „Ryby w akwarium” albo Adama i Edyty Adamskich „Mini leksykon ryb akwariowych”.
Wszystko jest uzależnione od tego, na jakie grupy dyskusyjne rzeczywiście trafimy. Wyszukujmy dość mocno ”rozrośnięte”, podzielone na obszary tematyczne i pilnowane przez specjalistów. Trzeba kierować się tytułami stworzonych materiałów oraz absolutnie nie klonować zapytań. Pewne forum będzie miało oddzielnie wątki o hodowli słodkowodnej, „baniakach”, „załodze” akwariów, hodowli oceanicznej, roślinach, chorobach, chemii i dylematach z wodą, krabach, sprzęcie itd. Wytyczne o pierwszym zbiorniku także muszą być rozdzielone na działy, np. o zbiornikach i wzorach tła, jakie trzeba zastosować podczas urządzania zbiornika, o nawozach, wentylatorach oraz pompach, oświetleniu oraz świecących ozdobach.
O tym trzeba wiedzieć!
Zbiornik nie powinien być „przerybiony”. Co to oznacza w praktyce?
Każda rybka oraz dowolna roślinka powinna posiadać właściwą powierzchnię życiową. Innymi słowy: nigdy nie możemy do 200 litrowego akwarium wetknąć za wiele „komponentów”, zarówno żywych, jak również imitacji. Ogólnie stosuje się bezpieczne standardy, ale w żadnym razie nie wolno nam kupować „kuli”. Jeśli planujesz założyć w domu akwarium i poszukujesz rzetelnych wiadomości, wejdź w kolorowy odsyłacz – Akwarystyka