„…Szyby niebieskie od telewizorów…” – prawie każdy Polak zna ten wers kultowej piosenki „Szklana Pogoda” wydanej w 1984 roku przez grupę Lombard. Wtedy telewizor był czymś nadzwyczajnym. Był powiewem nowości i luksusem, na który nie każdego było stać. Zdarzało się ludzie schodzili się w domu jednego z sąsiadów, zadowolonego posiadacza kolorowego telewizora, by oglądać główne wydanie dziennika, czy następny odcinek ulubionego serialu. Od tamtych lat kultura mediów przeszła ogromną metamorfozę, a to ze względu na brak cenzury medialnej i równoczesny rozwój nowoczesnych technologii. Dziś statystycznie w każdym mieszkaniu znajduje się minimalnie jeden odbiornik telewizyjny. Widzowie śledzą zmagania bohaterów ulubionych seriali. Słuchają o rewolucyjnych odkryciach w nauce i są w stanie obserwować aktualne wydarzenia z innych państw. Telewizja bawi i edukuje, w dość nowoczesnym wydaniu.
Mówiąc o nowoczesnych usługach telewizyjnych, przyjrzyjmy się jak oddziałuje na telewizję stworzenie globalnej sieci wirtualnej, czyli internetu. Internet to nowe medium, które komunikuje ludzi z całego globu. Internet wziął swoją nazwę z angielskiego wyrażenia „inter-network”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „między-sieć”. Jest to rozbudowana infrastruktura telekomunikacyjna, zespalająca rozmaite urządzenia sieciowe , które są wbudowane w komputery i urządzenia mobilne. Sieć internetowa daje nam możliwość na łatwe komunikowanie się z ludźmi z innych państw. Nie chodzi tu jedynie o rozmowy, ale przede wszystkim o różne źródła informacji, jakimi są zdjęcia i filmy. Wstawiając konkretny film udostępniamy go każdemu użytkownikowi sieci. Tak samo jest ze zdjęciami, które raz wstawione na często odwiedzane strony społecznościowe (takie jak choćby Instagram), zostają tam na zawsze. Dlaczego więc rozwój Internetu miał tak duży wpływ na telewizyjną rewolucję? Do dnia dzisiejszego telewizja emitowana była wyłącznie za pomocą odbiorników telewizyjnych. Internet spowodował, że znacząca część dostawców usług telewizyjnych zdecydowała się na internetową transmisję kanałów telewizyjnych. Media strumieniowe rozwijają się w szybkim tempie. Dziś darmowa telewizja online jest czymś tak powszechnym jak chodzenie do sklepu.
Historia darmowej telewizji nierozerwalnie wiąże się z Youtubem. Witryna ta ruszyła w 2005 roku. 5 lat później, premierę miała światowa emisja meczu w Internecie. Przeszło 50 milionów użytkowników oglądało mecz ligowy indyjskiego krykieta. Dużym zainteresowaniem cieszyły się później transmisje takich uroczystości jak beatyfikacja Jana Pawła II i zaślubiny brytyjskiego księcia Williama i Katarzyny Middleton. Od tamtej pory rosnąca liczba osób zaczęła się rozglądać za możliwością oglądania programów tv na urządzeniach multimedialnych, lub na ekranach swoich laptopów. Potrzeby konsumentów zrodziły koncepcję założenia platform internetowych, wyświetlających kanały telewizyjne na żywo. W ten sposób założono serwisy takie jak amerykański Netflix dostępny praktycznie w każdym państwie, czy nasz rodzimy dostawca darmowatelewizja24.pl. Media wykorzystujące strumień prócz nadawania kanałów telewizyjnych zgodnie z harmonogramem czasowym, dostarczają nam także usługi „video on demand”, czyli internetową wypożyczalnię filmów, seriali, czy popularnych programów telewizyjnych.
Pozytywny aspekt jest taki, że telewizję online możesz oglądać dosłownie w każdym miejscu – na smartphonie, na tablecie i na laptopie. Współcześnie nawet konsole Xbox One, czy PS4 zostały tak skonstruowane, by dać nam możliwość odbioru telewizji online. Wystarczy, że ściągniesz odpowiednią aplikację na tablet lub telefon, lub skorzystasz z konkretnej strony www. W przypadku portalu darmowatelewizja24.pl należy kliknąć swój ulubiony kanał, kliknąć guzik „stream 1” lub „stream 2”, skopiować wyświetlony link i wkleić go w pasku adresu w przeglądarce. W prosty sposób możemy oglądać bieżące programy tv z dowolnego miejsca – w {autobusie|samochodzie|tramwaju, czy w restauracji.
Korzyści z odbioru darmowej telewizji moglibyśmy wciąż i wciąż wymieniać. Po pierwsze i chyba najważniejsze dla każdego użytkownika jest to, że telewizja internetowa jest bezpłatna. Kolejnym aspektem, w wielu przypadkach decydującym jest wygoda oglądania. Telewizja online jest dostępna na dowolnych urządzeniach mobilnych. Możemy ją oglądać z dowolnego miejsca bez żadnych przeszkód i bez potrzeby kupowania telewizora. Co więcej? Dobrze też powiedzieć o bogatej gamie programów udostępnionych na stronach takich jak darmowatelewizja24.pl. Media strumieniowe ułatwiają nam nie tylko dostęp do powszechnych programów takich jak tvp1, czy polsat sport, ale także, do programów, których nie mielibyśmy szansy odbierać korzystając z tradycyjnej telewizji abonamentowej. Są to głównie takie kanały jak Canal+ czy HBO, które emitują własne serie telewizyjne, oraz nowości filmowe. Dzięki telewizji internetowej możemy również wybierać produkcje filmowe na żądanie. Obecnie mówi się, że opcje takie jak ”video on demand” przytłumią w przyszłości znaczenie tradycyjnej telewizji . Na razie jednak są to tylko i wyłącznie hipotezy, gdyż potęga telewizji, tej tradycyjnej, jak i online wciąż wzrasta.
Chcesz oglądać darmową telewizje w internecie? Kliknij w podany obok link i przenieś się w nowy wymiar rozrywki: telewizja online.