Pocenie się jest faktem całkowicie naturalnym. Z jego pomocą usuwamy toksyny ustroju i dopasowujemy temperaturę ciała (przykładowo w trakcie słonecznych dni). Ludzkie ciało ma przeciętnie do 3 milionów gruczołów, które uwalniają pot. Zaś jeżeli jest go zbyt dużo? Doznajemy, iż cieknie nam po dłoniach przez cały czas? W takiej sytuacji możemy chorować na tzw. nadpotliwość, która nie jest ledwie zwyczajnym kłopotem kosmetycznym, lecz także chorobą. A jak dobrze wiadomo – choroby należy leczyć z kilku powodów. Kluczowym spośród nich jest bezspornie dyskomfort, odczuwany nieustannie w towarzystwie innych ludzi. Generalnie powodami nadmiernego produkowania potu są czynniki będące objawami poważnych chorób i fizjologiczne. W przypadku objawowych mamy kontakt z istotnymi zaburzeniami, jakie w obecnej chwili mają miejsce w naszym organizmie, np. z hormonalnymi dysfunkcja w pracy tarczycy), neurologicznymi (przykładowo neuropatie), chorobowymi (np. dotkliwymi infekcjami). Nadmierne wytwarzanie potu właściwie nie musi dotyczyć indywidualnej partii ciała, przykładowo pleców. Jeżeli chodzi o fizjologiczne pocenie się, wówczas jako fundamentalne czynniki wyliczyć można chociażby stres, niepokój albo aktywność fizyczną. Mamy na nie chociażby względny wpływ.
Jeśli pragniemy precyzyjnie wiedzieć czy posiadamy nadmierne wydzielanie potu, powinniśmy zakomunikować taki kłopot lekarzowi ogólnemu. Wtedy on poprowadzi z nami dokładny wywiad, przeanalizuje rozległość „zjawiska” oraz zawiadomi nas o przeciwwskazaniach do leczenia. Przede wszystkim przepisze następne badania, np. test Minora. Prezentuje się on w taki oto sposób: rejony, w których ma szansę zachodzić nadmierna potliwość, są nasmarowane jodyną i obsypane skrobią. Głębokie zabarwienie sugeruje trwanie choroby. Kolejną rzeczą jest jej terapia z wykorzystaniem charakterystycznych technologii. Absolutnie nie chodzi tu o moczenie rąk przez 30 minut w mieszance z rumiankiem bądź o częstą zamianę odzieży. Są to pospolite recepty, lecz zwykle mało funkcjonalne.
Do środków nieinwazyjnych zaliczają się jontoforeza, zastrzyki z toksyny botulinowej i kuracja za pomocą lasera. Jeżeli mamy na uwadze dwa pierwsze, to skutek usuwania dolegliwości utrzymuje się około pół roku. Jonoforeza bazuje na naruszaniu kanałów jonowych za pomocą prądu oraz preparatów cholinergicznych, natomiast botulina doprowadza do „niedowładu” nerwów (w postaci odwracalnej), które wyposażają pojedyncze partie ludzkiego organizmu w pot. Najodpowiedniejszą z technologii jest leczenie nadpotliwości laserem, gdyż w niezawodny oraz bezbolesny sposób reguluje przebieg wydzielania potu. Urządzenie Accent Ultra bazuje na użyciu fachowych głowic, jakie wypuszczają fale radiowe. Przystawia się je do obranych partii sylwetki, gdzie wcześniej znaleziono nadmierną produkcję potu. Jednokrotny zabieg trwa zazwyczaj 15-20 minut, zaś w jego czasie absolutnie nie odczuwa się żadnego bólu, palenia, nakłuwania etc. Mamy szansę się bez problemu zrelaksować. Co ważne – laser wcale nie nie jest czynnikiem powstawania szram, defektów i nie uszkadza oplatających tkanek.
Właściwie nie każdy ma szansę poddać się kuracji laserowego leczenia nadpotliwości. Do nadrzędnych zastrzeżeń trzeba zaliczyć mocna opalenizna, laktacja, czerniak złośliwy, bielactwo, implanty wykonane z metalu, nadwrażliwość na słońce, padaczka albo nieleczona cukrzyca. Właściwie którąkolwiek niedyspozycję powinniśmy początkowo ustalić z lekarzem ze specjalizacją ogólną, zaś dopiero wówczas kosmetologiem. Należy wiedzieć o tym, że na kilka tygodni przed zabiegiem (jeżeli lekarz się zgodzi) należy przerwać wypijać zioła lub zażywać je w postaci pastylek. Chodzi tutaj o wszystkie lubiane zioła, m in. odchudzające, oczyszczające lub relaksujące. Taka sama zasada stosuje się do medykamentów, np. leków przeciwcukrzycowych, leków przeciwgrzybicznych, przeciwpasożytniczych, wskazanych medykamentów uspokajających albo szczepionek. Około pół roku należy poczekać od odstawienia farmaceutyków, które posiadają w swojej kompozycji retinoidy. Wyłącznie po wskazanym czasie można iść na zabieg usuwający nadmierne wytwarzanie potu. Wcale nie powinniśmy też stosować pewnych kosmetyków, m in. kosmetyków z kwasami AHA i BHA, leków przeciwbakteryjnych czy dezodorantów. Przed zabiegiem nie powinno się popijać żadnego trunku. Jeśli spożyjemy bodaj kieliszek różowego wina, powinniśmy darować go sobie na 24 godziny. Czemu jest aż taka ilość zastrzeżeń? Światło lasera to zgromadzone światło, jakie może sparzyć skórę. Inaczej: światło padające właśnie na konkretny obszar (mocno blokuje się jego rozpraszanie). Jeśli naskórek pod oddziaływaniem niezależnych okoliczności będzie na nie o wiele bardziej wyczulona, w takim przypadku potrafi dojść do przykrych rezultatów. Na przykład retinoidy wchodzą po prostu ze światłem w interakcje, które mogą być impulsem do oparzeń. Zamierzasz wiedzieć więcej? Kliknij w ten link – Leczenie nadpotliwości